Szczepienie na koronawirusa w Polsce. Kto będzie szczepiony w pierwszej kolejności? Premier wyjaśnia

Rząd przedstawił informacje dotyczące szczepienia na koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił, jakie grupy będą szczepione w pierwszej kolejności.

W środę 2 grudnia odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, w czasie której przedstawione zostały szczegółowe informacje dotyczące szczepienia na koronawirusa w Polsce. Wiemy m.in., kto w pierwszej kolejności będzie mógł skorzystać ze szczepionki.

Szczepionka na koronawirusa. Morawiecki: Mamy zamówienia na ponad 45 mln dawek 

Premier Mateusz Morawiecki zdradził, że Polska posiada umowy i zamówienia na ponad 45 mln dawek szczepionki na koronawirusa - Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów, czekamy na sygnał ze strony KE. Obecnie opracowujemy bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień. Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dwudawkowe. Wiemy już o jednodawkowych, ale będą wchodzić później.  - powiedział szef rządu. 

Zobacz wideo Kto będzie szczepiony w pierwszej kolejności? Będą to m.in. seniorzy i pracownicy służby zdrowia

Szczepienia na koronawirusa. Kto będzie miał pierwszeństwo?

Rząd planuje na początku szczepić osoby, które potrzebują tego w pierwszej kolejności. Wyodrębniono cztery grupy, które będą miały pierwszeństwo w dostępie do szczepionek. Są to:

  • pracownicy służby zdrowia,
  • mieszkańcy DPS i pacjenci ZOL,
  • osoby powyżej 60. roku życia,
  • służby pracujące przy COVID-19.

Osoby zainteresowane szczepionką będą musiały zarejestrować się, a później zgłosić do punktu szczepień, gdzie zostaną zakwalifikowani przez lekarza bądź pielęgniarkę. Szczepienia przeciwko COVID-19 będą realizowane w placówkach POZ, innych stacjonarnych placówkach medycznych, mobilnych zespołach szczepiących oraz centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych

Więcej o: