Szczepienie na koronawirusa w Polsce. Wszystko, co musisz wiedzieć

W środę 2 grudnia rząd przedstawił plan szczepień na koronawirusa. Odpowiadamy na pytania: ile będzie kosztowało szczepienie? Czy będzie obowiązkowe? Gdzie się zaszczepić? Kto będzie szczepiony? Kiedy rozpoczną się szczepienia?

W listopadzie pojawiły się informację, że kilka firm zakończyło testy szczepionki na koronawirusa. Ponad 90 proc. skuteczność wykazały szczepionki Pfizera/BioNTech, Moderny oraz rosyjski Sputnik V. W związku z tym państwa na całym świecie opracowują plany szczepień na najbliższe miesiące. Należy do nich także Polska, która zamówiła 45 mln dawek szczepionek. Premier Mateusz Morawiecki w środę 2 grudnia przedstawił, jak będą wyglądały szczepienia na koronawirusa w Polsce. 

Szczepionka Szczepionki na koronawirusa - czym się różnią? [Pfizer, Moderna, AstraZeneca]

Ile będzie kosztować szczepienie na koronawirusa w Polsce? Cena szczepionki 

Nie trzeba się martwić o to, czy będzie nas stać na szczepionkę. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że szczepienia na koronawirusa będą darmowe. 

Zobacz wideo Prof. Gańczak o szczepionkach: Polska jest znowu w niechlubnym miejscu w Europie

Czy szczepienie na koronawirusa będzie obowiązkowe?

Nie, w tej materii rząd zostawia wybór każdemu obywatelowi. Premier powiedział wczoraj, że szczepionka na koronawirusa nie będzie obowiązkowa, a dobrowolna.

Kiedy pojawi się w Polsce szczepionka na koronawirusa?

Szef polskiego rządu poinformował, że pierwsza szczepionka przeciw COVID-19 na rynku europejskim zostanie dopuszczona na rynek europejski 29 grudnia. Minister Zdrowia Adam Niedzielski spodziewa się, że szczepionka na koronawirusa trafi do Polski na przełomie stycznia i lutego. 

Zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie jest w tym roku ogromne  Tylko 43 proc. Polaków będzie chciało zaszczepić się na COVID-19

Kto jako pierwszy będzie mógł zaszczepić się na koronawirusa?

Dostęp do szczepionki będzie priorytetowy dla czterech grup. W pierwszej kolejności zaszczepić będą się mogli:

  • pracownicy służby zdrowia,
  • mieszkańcy DPS i pacjenci ZOL,
  • osoby powyżej 60. roku życia,
  • służby pracujące przy COVID-19.

Gdzie będzie można się zaszczepić?

Proces szczepienia rozpocznie się od rejestracji, której będzie można dokonać przez infolinię, u lekarza POZ, na dedykowanej stronie www lub przez Internetowe Konto Pacjenta. Następnie będzie trzeba zgłosić się do punktu szczepień, gdzie odbędzie się kwalifikacja i szczepienie. Póki co przewidziane dla Polski są szczepionki wymagające dwóch dawek. Drugą podaje się po upływie 21 dni. Nie jest do tego wymagana kolejna rejestracja. 

Więcej o: