Ile będzie kosztowało budżet zamówienie szczepionek? Narodowy Program Szczepień podał kwotę

Szczepionki będą finansowane z budżetu państwa, a szacowany koszt ich zakupu wynosi ok. 2,4 mld zł - podano w projekcie Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Zobacz wideo Minister Dworczyk przedstawił dokument dotyczący narodowego programu szczepień

W projekcie zwrócono uwagę, że porozumienie między Komisją Europejską i państwami członkowskimi dotyczy wczesnego zakupu szczepionek przeciw chorobie COVID-19 wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2. Na jego podstawie Komisja Europejska negocjuje i zawiera, w imieniu państw członkowskich, tzw. umowy zakupu z wyprzedzeniem dotyczące opracowania, produkcji, priorytetowych opcji zakupu oraz dostaw szczepionki na COVID-19 do państw UE. Polska stała się stroną tego porozumienia na podstawie uchwały Rady Ministrów z 10 sierpnia br.

>>>Zobacz też: Szczepionka na koronawirusa. Polacy sceptyczni. Tylko 43 proc. będzie chciało zaszczepić się na COVID-19

Michał DworczykDworczyk: Zaszczepieni nie będą musieli przestrzegać niektórych obostrzeń

Ile będzie kosztował budżet zakup szczepionki na koronawirusa?

Według stanu na 7 grudnia br. KE podpisała sześć umów zakupu z wyprzedzeniem: z firmą Astra Zeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Pfizer / BioNTech, CureVac oraz Moderna. Jak podano w projekcie, Polska zdecydowała się na przystąpienie do pięciu z tych umów.

>>> Zobacz też: Do kwietnia liczba ofiar COVID-19 w Stanach Zjednoczonych przekroczy pół miliona. A to i tak optymistyczna prognoza

Są to umowy na zakup: 16 mln dawek szczepionek z firmy Astra Zeneca, 16,98 mln dawek z Janssen Pharmaceutica NV / Johnson&Johnson, 16,74 mln dawek z Pfizer/BioNTec, 5,72 mln z CureVac oraz 6,69 mln z Moderny. W sumie Polska zdecydowała się zakupić 62,141 mln dawek, co będzie kosztowało nasz budżet ok. 2,4 mld zł.

Zdjęcie ilustracyjneZnamy wycenę szczepienia. ile pieniędzy dostaną punkty szczepień?

Autorka: Olga Zakolska, PAP

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: