Koronawirus. Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 otrzymają specjalne zaświadczenie

Osoba, która zaszczepi się przeciw COVID-19, otrzyma zaświadczenie o szczepieniu, umożliwiające korzystanie z ułatwień - poinformowano w projekcie Narodowego Programu Szczepień przeciw tej chorobie.

W projekcie Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 poinformowano, że proces szczepień będzie opierał się na zaproszeniach (dokument e-skierowania) ważnych 60 dni od dnia wystawienia.

Będą one generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych itd.). Ponadto lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowanie (np. dla osoby niemającej numeru PESEL, dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania)

- wyjaśniono.

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty na centralnym systemie e-rejestracji, integrującym indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Na wizytę pacjent będzie mógł się umówić za pośrednictwem specjalnej infolinii, przez Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało podania numeru skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych (system e-Rejestracji będzie zintegrowany z systemem P1, co umożliwi automatyczną weryfikację ważności skierowania).

Po dokonaniu rezerwacji wizyty pacjent otrzyma SMS-a z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki otrzyma powiadomienie SMS-em.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-kart Szczepień w systemie Pl. Pacjent otrzyma też umożliwiające korzystanie z ułatwień zaświadczenie o szczepieniu.

Szczepionka na COVID-19. Jakie ułatwienia?

Przedstawiciele rządu poinformowali o udogodnieniach, których celem będzie przekonanie Polaków do masowych szczepień. Pierwszym z nich będzie traktowanie osób zaszczepionych jako ozdrowieńców. W związku z tym nie będą one musiały przechodzić kwarantanny po powrocie do Polski. Dodatkowo jeśli współmieszkaniec zakaże się koronawirusem, to osoba zaszczepiona nie będą musiały przechodzić kwarantanny. Zaszczepieni nie będą także wliczani do limitu osób w czasie spotkań. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że są to na razie podstawowe udogodnienia dla zaszczepionych. Dodatkowe mogą pojawić się, dopiero kiedy znane będą szczegóły szczepionek. W czasie konferencji prasowej padło także pytanie, czy osoby zaszczepione nie będą musiały nosić maseczek. Jak wyjaśnił Michał Dworczyk, "na razie nie ma takich zapisów, aby status osoby zaszczepionej na to zezwalał".

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: