Szczepionka na koronawirusa. Polska otrzyma dwa razy mniej zamówionych dawek

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że Polska otrzyma na początek dwa razy mniej zamówionych dawek szczepionki na koronawirusa - Dowiadujemy się, że tych dawek - bo mówię o dawkach - nie będzie 2,1 mln, tylko zapewne około 1 mln - poinformował przedstawiciel rządu.

Prace nad szczepionką na koronawirusa znajdują się na ostatniej prostej. Pierwsze zamówienia mają dotrzeć do Polski jeszcze w tym roku. We wtorek 8 grudnia odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiciele rządu pokazali projekt Narodowego Programu Szczepień.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał system zachęt? Na co mogą liczyć osoby, które się zaszczepią?

Dworczyk: Dawek nie będzie 2,1 mln, tylko koło 1 mln 

Rozmowy na temat szczepionek odbyły się także w sejmowej komisji zdrowia poświęconej strategii szczepień, podczas której padło pytanie dotyczące puli dostępnych szczepionek. 

Jeszcze dwa tygodnie temu była deklaracja, że w IV kwartale 2020 roku Pfizer dostarczy ponad 2 mln szczepionek, AstraZeneca też 2 mln. Wiemy już, że to nie nastąpi. Do dzisiaj wiedzieliśmy, że Pfizer dostarczy do Polski 2,1 mln szczepionek. Dzisiaj się dowiadujemy, że tych dawek - bo mówię o dawkach - nie będzie 2,1 mln, tylko zapewne około 1 mln.

- przekazał szef KPRM Michał Dworczyk, zaznaczając, że "trudno brać odpowiedzialność w sytuacji, kiedy pełna kontrola tego procesu leży w dwóch miejscach. Pierwsza to jest producent. Druga to są instytucje unijne, które muszą dopuścić szczepionkę, bo dopiero wtedy zaczniemy szczepić". 

Szczepionka na koronawirusa. Wkrótce zaszczepionych zostanie 500 tys. Polaków 

Przedstawiciel rządu wyjaśnił także, że liczba 1 mln szczepionek oznacza, że w pierwszej turze zaszczepionych zostanie 500 tys. Polaków, gdyż szczepionka jest skuteczna dopiero po drugim zaszczepieniu. Rząd zdecydował się na to, aby uniknąć sytuacji, w której ludzie nie zostaną zaszczepieni z powodu niedostarczenia zamówienia przez producenta.

Dworczyk przekazał także, że masowe szczepienia rozpoczną się w ciągu trzech dni od przekazania specyfiku przez producenta. Zgodnie z jego zapowiedziami możliwe będzie zaszczepienie ponad 230 tys. osób tygodniowo. Dodatkowo liczba ta będzie przyrastać. Do 15 grudnia powstanie mapa ze wszystkimi centrami szczepień. 

Więcej o: