Szczepionka na koronawirusa. Polska otrzyma dwa razy mniej zamówionych dawek

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że Polska otrzyma na początek dwa razy mniej zamówionych dawek szczepionki na koronawirusa - Dowiadujemy się, że tych dawek - bo mówię o dawkach - nie będzie 2,1 mln, tylko zapewne około 1 mln - poinformował przedstawiciel rządu.

Prace nad szczepionką na koronawirusa znajdują się na ostatniej prostej. Pierwsze zamówienia mają dotrzeć do Polski jeszcze w tym roku. We wtorek 8 grudnia odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiciele rządu pokazali projekt Narodowego Programu Szczepień.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał system zachęt? Na co mogą liczyć osoby, które się zaszczepią?

Dworczyk: Dawek nie będzie 2,1 mln, tylko koło 1 mln 

Rozmowy na temat szczepionek odbyły się także w sejmowej komisji zdrowia poświęconej strategii szczepień, podczas której padło pytanie dotyczące puli dostępnych szczepionek. 

Jeszcze dwa tygodnie temu była deklaracja, że w IV kwartale 2020 roku Pfizer dostarczy ponad 2 mln szczepionek, AstraZeneca też 2 mln. Wiemy już, że to nie nastąpi. Do dzisiaj wiedzieliśmy, że Pfizer dostarczy do Polski 2,1 mln szczepionek. Dzisiaj się dowiadujemy, że tych dawek - bo mówię o dawkach - nie będzie 2,1 mln, tylko zapewne około 1 mln.

- przekazał szef KPRM Michał Dworczyk, zaznaczając, że "trudno brać odpowiedzialność w sytuacji, kiedy pełna kontrola tego procesu leży w dwóch miejscach. Pierwsza to jest producent. Druga to są instytucje unijne, które muszą dopuścić szczepionkę, bo dopiero wtedy zaczniemy szczepić". 

.Wlk. Brytania już szczepi przeciw COVID-19. Jak będzie to wyglądać w Polsce?

Szczepionka na koronawirusa. Wkrótce zaszczepionych zostanie 500 tys. Polaków 

Przedstawiciel rządu wyjaśnił także, że liczba 1 mln szczepionek oznacza, że w pierwszej turze zaszczepionych zostanie 500 tys. Polaków, gdyż szczepionka jest skuteczna dopiero po drugim zaszczepieniu. Rząd zdecydował się na to, aby uniknąć sytuacji, w której ludzie nie zostaną zaszczepieni z powodu niedostarczenia zamówienia przez producenta.

Dworczyk przekazał także, że masowe szczepienia rozpoczną się w ciągu trzech dni od przekazania specyfiku przez producenta. Zgodnie z jego zapowiedziami możliwe będzie zaszczepienie ponad 230 tys. osób tygodniowo. Dodatkowo liczba ta będzie przyrastać. Do 15 grudnia powstanie mapa ze wszystkimi centrami szczepień. 

Więcej o: