Szczepionka na koronawirusa. Polska otrzyma dwa razy mniej zamówionych dawek
Prace nad szczepionką na koronawirusa znajdują się na ostatniej prostej. Pierwsze zamówienia mają dotrzeć do Polski jeszcze w tym roku. We wtorek 8 grudnia odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiciele rządu pokazali projekt Narodowego Programu Szczepień.
Dworczyk: Dawek nie będzie 2,1 mln, tylko koło 1 mln
Rozmowy na temat szczepionek odbyły się także w sejmowej komisji zdrowia poświęconej strategii szczepień, podczas której padło pytanie dotyczące puli dostępnych szczepionek.
Jeszcze dwa tygodnie temu była deklaracja, że w IV kwartale 2020 roku Pfizer dostarczy ponad 2 mln szczepionek, AstraZeneca też 2 mln. Wiemy już, że to nie nastąpi. Do dzisiaj wiedzieliśmy, że Pfizer dostarczy do Polski 2,1 mln szczepionek. Dzisiaj się dowiadujemy, że tych dawek - bo mówię o dawkach - nie będzie 2,1 mln, tylko zapewne około 1 mln.
- przekazał szef KPRM Michał Dworczyk, zaznaczając, że "trudno brać odpowiedzialność w sytuacji, kiedy pełna kontrola tego procesu leży w dwóch miejscach. Pierwsza to jest producent. Druga to są instytucje unijne, które muszą dopuścić szczepionkę, bo dopiero wtedy zaczniemy szczepić".
Szczepionka na koronawirusa. Wkrótce zaszczepionych zostanie 500 tys. Polaków
Przedstawiciel rządu wyjaśnił także, że liczba 1 mln szczepionek oznacza, że w pierwszej turze zaszczepionych zostanie 500 tys. Polaków, gdyż szczepionka jest skuteczna dopiero po drugim zaszczepieniu. Rząd zdecydował się na to, aby uniknąć sytuacji, w której ludzie nie zostaną zaszczepieni z powodu niedostarczenia zamówienia przez producenta.
Dworczyk przekazał także, że masowe szczepienia rozpoczną się w ciągu trzech dni od przekazania specyfiku przez producenta. Zgodnie z jego zapowiedziami możliwe będzie zaszczepienie ponad 230 tys. osób tygodniowo. Dodatkowo liczba ta będzie przyrastać. Do 15 grudnia powstanie mapa ze wszystkimi centrami szczepień.
-
Niemcy zmieniają zasady obostrzeń. Do sklepu tylko po wcześniejszej rejestracji
-
Polacy zapłacą za kryzys, odkręcając kurki? Gaz droższy nawet o 100 proc. A później szok elektryczny
-
Lidl, Aldi i nie tylko. Niemcy rzucili się do sklepów po domowe testy na koronawirusa. Ogromny popyt
-
NASA opracowuje elektryczny samolot X-57. Kiedy podniebne elektryki będą codziennością?
-
ZUS zobaczył ją na zdjęciu z ferii. Musi oddać cały zasiłek z odsetkami. "Wiedziała, że jej nie wolno"
- Brzozów. Dwa wilki, które miały zbliżyć się do pilarzy, zostały odstrzelone
- Światowa Organizacja Zdrowia odrzuca planowane unijne paszporty szczepień
- Czy będzie waloryzacja świadczenia 500+? Wiceminister Stanisław Szwed komentuje
- Chcesz rozliczyć online PIT-36 lub PIT-36L? Trochę poczekasz. Ministerstwo przeprasza 3 mln podatników
- Dlaczego płyta CD-Audio mieści 74 minuty muzyki? Legenda głosi, że to sprawka Beethovena