Wrocław. Naukowcy udostępnili aplikację, która pokazuje ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Polscy naukowcy z grupy MOCOS stworzyli aplikację, która oblicza indywidualne ryzyko hospitalizacji i zgonu w przypadku zakażenia koronawirusem. Dzięki niej każdy może dowiedzieć się, jak przy swoim wieku i stanie zdrowia może przejść przez COVID-19.

Grupa MOCOS (MOdelling COronavirus Spread) to międzynarodowy i interdyscyplinarny zespół naukowców zajmujący się modelowaniem epidemii COVID-19. Członkowie zespołu, którego większość stanowią naukowcy z Wrocławia, stworzyli aplikację, która przy wykorzystaniu szeregu danych wylicza indywidualne prawdopodobieństwo hospitalizacji i zgonu w razie zakażenia SARS-CoV-2.

Wrocław. Aplikacja polskich naukowców pokazuje ryzyko zgonu w przypadku zakażenia SARS-CoV-2

Aby skorzystać z wyliczeń aplikacji należy podać swój wiek, płeć oraz ewentualne występowanie chorób współistniejących takich jak: choroby układu krążenia, nowotwory, choroby nerek, cukrzycę, choroby wątroby lub płuc i naturalne niedobory odporności (np. HIV). Po wpisaniu odpowiednich danych aplikacja pokazuje procentowe ryzyko ciężkiego przejścia COVID-19 oraz ryzyko śmierci.

Pobieranie osocza w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie Ulgi dla ozdrowieńców, którzy oddadzą osocze. Rząd przyjął projekt ustawy

Aplikacja powstała w oparciu o dane udostępnione przez sanepid z okresu od 21 lutego do 4 listopada. Grupa MOCOS przeanalizowała zmienne dotyczące przebiegu zakażenia koronawirusem u niemal 56 tys. pacjentów w Polsce. Naukowcy podkreślają, że zebrane dane dotyczą w większości przypadków zakażeń z pierwszej fali koronawirusa.

Z kalkulatora stworzonego przez grupę MOCOS można skorzystać pod tym linkiem.

Wrocław. Naukowcy apelują o ochronę najbardziej narażonych

Twórcy aplikacji ostrzegają, aby pamiętać, że wpływ na przebieg zakażenia koronawirusem u danej osoby mogą mieć również inne czynniki, które nie zostały uwzględnione w kalkulatorze. Jednym z nich jest ogólna kondycja systemu ochrony zdrowia, która w krajach słabo rozwiniętych zwiększa ryzyko zgonu.

Na razie nie wiadomo, jakie szczepionki na COVID-19 trafią do PolskiKoronawirus. Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 otrzymają specjalne zaświadczenie

Celem aplikacji jest również to, aby pokazać, że pacjenci w wieku powyżej 60 lat, w szczególności z chorobami układu sercowo-naczyniowego, są nieporównywalnie bardziej narażeni na ryzyko hospitalizacji i zgonu niż inne grupy społeczne. Ochrona tego typu pacjentów powinna być więc priorytetem każdego systemu ochrony zdrowia w czasie pandemii koronawirusa.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał system zachęt? Na co mogą liczyć osoby, które się zaszczepią?
Więcej o: