Po Holandii kolejne kraje zakazują lotów z Wielkiej Brytanii. Chodzi o nowy wariant koronawirusa

Po Holandii także Belgia i Włochy zawieszają loty z Wielkiej Brytanii, taki krok mają też rozważać Niemcy. Decyzje te związane są z nowym wariantem koronawirusa wykrytym w Wielkiej Brytanii, który szybciej się rozprzestrzenia.

W Wielkiej Brytanii wykryto nowy rodzaj koronawirusa, o czym brytyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało na początku tygodnia. Wirus na szczęście nie wydaje się odporny na szczepionkę, a wywołana nim choroba nie jest groźniejsza od COVID-19. W sobotę Boris Johnson poinformował jednak, że nowy rodzaj wirusa jest aż o 70 proc. bardziej zaraźliwy od dotychczasowego. 

Większą liczbą zakażeń zanotowano w Wielkiej Brytanii oraz w RPA. Pojedyncze przypadki wykryli u siebie także Holendrzy. 

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Belgia blokuje połączenie z Wielkiej Brytanii

Belgia wstrzymuje loty i pociągi Eurostar z Wielkiej Brytanii. Ograniczenie zostaje wprowadzone co najmniej na 24 godziny. Powodem jest rozprzestrzenianie się nowego szczepu koronawirusa. Holendrzy także zdecydowali się zawiesić loty z Wielkiej Brytanii - przynajmniej do 1 stycznia. 

Premier Belgii powiedział, że wstrzymanie lotów i pociągów z Wielkiej Brytanii jest środkiem ostrożności wobec nowego szczepu koronawirusa, który rozprzestrzenia się w południowej Anglii i Holandii. 

Jeśli będziemy mieć więcej danych zdecydujemy, czy zakaz ten zostanie przedłużony

- zaznaczył Alexander De Croo. 

Belgijski rząd współpracuje z rządem francuskim monitorując osoby przyjeżdżające z Wielkiej Brytanii samochodami. Zaostrzona będzie kontrola na granicach. Obostrzenia dotyczące zarówno zakazu lotów i połączeń kolejowych z Wielką Brytanią jak i wzmocnione kontrole graniczne zaczną obowiązywać od północy.

Władze Holandii wezwały Unię Europejską aby ograniczyć transmisję nowego szczepu koronawirusa.

Niemcy i Włochy także rozważają zawieszenie lotów z Wielkiej Brytanii

Możliwe, że kolejnym krajem, który zdecyduje się na taki krok jak Belgia i Holandia, będą Niemcy. Zachodni sąsiedzi Polski także rozważają zawieszenie lotów z Wielkiej Bryatnii, a do tego również z RPA, powiedział AFP w niedzielę niemiecki minister zdrowia. 

Z kolei włoski minister spraw zagranicznych poinformował na swoim Facebooku, że Włochy mogą być kolejnym krajem, który zawiesi połączenia lotnicze z Wielką Brytanią. 

Więcej o: