Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii. Polski rząd planuje przedłużenie restrykcji

Państwa Europy reagują na wykrycie nowej mutacji koronawirusa na terenie Wielkiej Brytanii. W związku z tym polski rząd planuje przedłużenie zakazu lotów na Wyspy Brytyjskie do 6 stycznia 2021 r.

Rada Ministrów planuje przyjęcie rozporządzenia, wprowadzającego zakaz międzylądowania samolotów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz przedłużenie do 6 stycznia 2021 r. obowiązującego obecnie zakazu międzylądowania wobec dziewięciu państw, w stosunku do których obowiązuje on obecnie, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Zobacz wideo Grażyna Wolszczak: Coraz więcej osób, w tym ja, przeszło COVID

W Wielkiej Brytanii wykryto nową odmianę koronawirusa

"W związku z wykryciem na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej nowej odmiany wirusa SARS-CoV-2 istnieje konieczność ograniczenia ryzyka transmisji tej odmiany wirusa poprzez skorzystanie z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - czytamy w uzasadnieniu.

Jednocześnie planowane jest przedłużenie obowiązywania rozporządzenia Rady Ministrów z 7 grudnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym do 6 stycznia 2021 r. (miało obowiązywać do 31 grudnia 2020 r.).

Które państwa obowiązuje zakaz?

Zgodnie z rozporządzeniem obecny obejmie lotniska położone na terytorium:

  • Bośni i Hercegowiny;
  • Czarnogóry;
  • Gruzji;
  • Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;
  • Republiki Armenii;
  • Republiki Kosowa;
  • Republiki Macedonii Północnej;
  • Republiki Serbii;
  • Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

Zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe dotyczy lotów z lotnisk na terenie państw, w których współczynnik - w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców  (wg danych na czas przygotowywania projektu rozporządzenia) - przekracza 440, z wyłączeniem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Strefy Schengen oraz - w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych Ameryki - stanów Illinois i Nowy Jork.

Zakazu lotów nie stosuje się także do państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Wykaz takich państw ogłasza w obwieszczeniu minister do spraw zagranicznych.

Więcej o: