Jest nowe rozporządzenie. Hotele, baseny i siłownie zamknięte do końca ferii

W poniedziałek 21 grudnia pojawiło się nowe rozporządzenie regulujące koronawirusowe obostrzenia. Do końca ferii, czyli do 17 stycznia, zamknięte będą baseny i siłownie, a także hotele, z wyłączeniem pracowniczych.

Nowe zasady w życie wchodzą po świętach, w poniedziałek 28 grudnia. Początkowo minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o narodowej kwarantannie, ale następnego dnia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel tłumaczył, że doszło do błędu w komunikacji. Nowe obostrzenia nie są więc pełnym lockdownem, choć część z nich jest dość drastyczna, jak ograniczenia w przemieszczaniu się młodzieży poniżej 16. roku życia pomiędzy 8 a 16. Inne z kolei, jak restrykcje dotyczące kościołów, pozostały bez zmian.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Nowe obostrzenia, zamknięte hotele, siłownie i baseny

Od 28 grudnia z użytku będą wyłączone dyskoteki, kluby noce, baseny, aquaparki, siłownie, kluby fitness i wszelka działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej. Obiekty sportowe będą udostępnione jedynie na działalność leczniczą oraz dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych. 

Hotele i inne miejsca noclegowe także pozostaną zamknięte dla turystów i podróżnych. W branży działalność będą mogły prowadzić jedynie hotele robotnicze oraz hotele dla pracowników. Noclegi będą dostępne także dla osób wykonujących zawód medyczny.

Z noclegów będą mogli skorzystać także piloci i załogi samolotów, kierowcy transportu drogowego, pacjenci i ich opiekunowie czekający na uzyskanie świadczenia zdrowotnego oraz funkcjonariusze służb państwowych m.in. policji, ABW, SOP, straży pożarnej itd. Wyjątek dotyczy także sportowców, ich trenerów oraz dyplomatów. 

Cały czas klientów nie mogą przyjmować restauracje i bary. Działalność gastronomii ograniczona jest do zamówień na wynos.  

Obostrzenia będą obowiązywały do 17 stycznia. Wtedy kończą się ferie, a do tego czasu rząd będzie dysponował danymi, czy dodatkowe restrykcje pomogły w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Nowy rodzaj koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia szykuje nas już na trzecią falę koronawirusa, mówiąc o jej możliwym nadejściu. Sytuacja może jeszcze się pogorszyć, po tym jak w zeszłym tygodniu Wielka Brytania poinformowała o wykryciu nowego szczepu koronawirusa. Nie jest on odporny na szczepionkę, a wywołana nim choroba nie ma groźniejszego przebiegu niż COVID-19. Niepokojące jest jednak to, że jak poinformował premier Boris Johnson, nowy rodzaj koronawirusa jest 70 proc. bardziej zakaźny niż SARS-CoV-2. 

Więcej o: