Jest nowe rozporządzenie. Hotele, baseny i siłownie zamknięte do końca ferii

W poniedziałek 21 grudnia pojawiło się nowe rozporządzenie regulujące koronawirusowe obostrzenia. Do końca ferii, czyli do 17 stycznia, zamknięte będą baseny i siłownie, a także hotele, z wyłączeniem pracowniczych.

Nowe zasady w życie wchodzą po świętach, w poniedziałek 28 grudnia. Początkowo minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o narodowej kwarantannie, ale następnego dnia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel tłumaczył, że doszło do błędu w komunikacji. Nowe obostrzenia nie są więc pełnym lockdownem, choć część z nich jest dość drastyczna, jak ograniczenia w przemieszczaniu się młodzieży poniżej 16. roku życia pomiędzy 8 a 16. Inne z kolei, jak restrykcje dotyczące kościołów, pozostały bez zmian.

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Nowe obostrzenia, zamknięte hotele, siłownie i baseny

Od 28 grudnia z użytku będą wyłączone dyskoteki, kluby noce, baseny, aquaparki, siłownie, kluby fitness i wszelka działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej. Obiekty sportowe będą udostępnione jedynie na działalność leczniczą oraz dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych. 

Hotele i inne miejsca noclegowe także pozostaną zamknięte dla turystów i podróżnych. W branży działalność będą mogły prowadzić jedynie hotele robotnicze oraz hotele dla pracowników. Noclegi będą dostępne także dla osób wykonujących zawód medyczny.

Z noclegów będą mogli skorzystać także piloci i załogi samolotów, kierowcy transportu drogowego, pacjenci i ich opiekunowie czekający na uzyskanie świadczenia zdrowotnego oraz funkcjonariusze służb państwowych m.in. policji, ABW, SOP, straży pożarnej itd. Wyjątek dotyczy także sportowców, ich trenerów oraz dyplomatów. 

.Zjednoczeni naukowcy z rekomendacjami dla rządu. Chodzi o trzecią falę

Cały czas klientów nie mogą przyjmować restauracje i bary. Działalność gastronomii ograniczona jest do zamówień na wynos.  

Obostrzenia będą obowiązywały do 17 stycznia. Wtedy kończą się ferie, a do tego czasu rząd będzie dysponował danymi, czy dodatkowe restrykcje pomogły w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Nowy rodzaj koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia szykuje nas już na trzecią falę koronawirusa, mówiąc o jej możliwym nadejściu. Sytuacja może jeszcze się pogorszyć, po tym jak w zeszłym tygodniu Wielka Brytania poinformowała o wykryciu nowego szczepu koronawirusa. Nie jest on odporny na szczepionkę, a wywołana nim choroba nie ma groźniejszego przebiegu niż COVID-19. Niepokojące jest jednak to, że jak poinformował premier Boris Johnson, nowy rodzaj koronawirusa jest 70 proc. bardziej zakaźny niż SARS-CoV-2. 

Virus Outbreak BritainLekarz: Jeżeli ta forma wirusa przedostałaby się do Polski, to byłby ogromny problem

Więcej o: