Tysiące polskich kierowców stoi na brytyjsko-francuskiej granicy. Niektórzy grożą strajkiem głodowym
Granica brytyjsko-francuska została zamknięta w poniedziałek po wykryciu w Wielkiej Brytanii nowej mutacji koronawirusa. Według informacji od polskich służb konsularnych utknęło na niej nawet kilka tysięcy polskich obywateli - kierowców ciężarówek. Polscy konsulowie są na miejscu i pomagają Polakom, którzy utknęli w Wielkiej Brytanii. Polscy ministrowie natomiast są w kontakcie ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami.
Od północy Francja ponownie otworzyła granicę, ale wpuszcza tylko tych kierowców, którzy mają negatywny test na koronawirusa. Strona brytyjska zapewnia, że wszyscy kierowcy zostaną poddani testom w jak najkrótszym czasie.
Polscy kierowcy ciężarówek w Wielkiej Brytanii planują strajk głodowy
Sytuacja na granicy jest bardzo trudna, gdyż problem nie dotyczy tylko zamkniętego wjazdu do Francji, ale także warunków, w których trzeba czekać. Jak informuje RMF FM, wśród kierowców pojawił się pomysł strajku głodowego, ponieważ brytyjski rząd zakłamuje rzeczywistość i nie rozpoczął jeszcze obiecanych testów.
Chciałbym zacząć strajk głodowy, bo nie mamy tu żadnego innego wyjścia. Nie mamy sanitariatów, nie mamy wody, nie mamy niczego - i żadnych informacji. Mieli nas testować - nie testują. Ciągle są jakieś przepychanki z policją, wszystko jest zablokowane, nie możemy się nigdzie dostać
- relacjonuje Pan Marcin, kierowca, z którym rozmawiała rozgłośnia. Plan na głodówkę ma zamiar ogłosić przez CB Radio.
Tymczasem Ambasada Polski w Wielkiej Brytanii poinformowała, że trwa testowanie kierowców w dwóch miejscach: Stack/Brock (M20) i Manston Airport. Jak wyjaśnia, obecnie nie ma innych miejsc do szybkich testów dla kierowców. Ambasada dodaje, że kierowcy, którzy stoją na parkingach Stack/Brock (M20) i Manston, powinni tam pozostać i ustawić się w kolejce do testów.
Premier Mateusz Morawiecki o sytuacji kierowców ciężarówek
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że jest w kontakcie z prezydentem Francji Emanuelem Macronem i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem w sprawie polskich kierowców na granicy brytyjsko-francuskiej. Działania rządu zmierzają do jak najszybszej i skutecznej pomocy Polakom, którzy utknęli w Wielkiej Brytanii.
Szef rządu podkreślił, że po otwarciu granicy o północy sytuacja kierowców stopniowo się poprawia.
Cały czas ponaglamy, bo uważamy, że ten korek można rozładować inaczej
- powiedział premier. Mateusz Morawiecki podkreślił, że sytuacja jest również pod stałą kontrolą ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Rau.
-
ZUS zobaczył ją na zdjęciu z ferii. Musi oddać cały zasiłek z odsetkami. "Wiedziała, że jej nie wolno"
-
Rok pandemii w Polsce kończymy posępną liczbą. Jakby zniknęły całe Siedlce. Drugie miejsce w UE
-
Lidl i Biedronka wycofują mięso drobiowe. Wykryto w nim salmonellę
-
Właściciele domów będą zgłaszać, czym ogrzewają budynek. Wysokie kary dla tych, którzy tego nie zrobią
-
Rząd na placu budowy tunelu w Świnoujściu: "Dotrzymaliśmy słowa". Unia przypomina za czyje pieniądze
- Wielka Brytania. Gdy zobaczył "lewitujący" statek, był oszołomiony. Ale uwiecznił nietypowy miraż u wybrzeży Kornwalii
- Jest zgoda na odstrzał wilków w gminie Brzozów. Miały "przygotowywać się do ataku" na drwali
- Morawiecki wychwalał wiertło kruszące "warstwy niemożności". Komentarze: Premier wyjęty żywcem z "Misia"
- Niemcy zmieniają zasady obostrzeń. Do sklepu tylko po wcześniejszej rejestracji
- Znamy przedsiębiorcę roku w Polsce. To właściciel firmy 4F. Wyróżnienie dostała także Ewa Chodakowska