Nowe obostrzenia w handlu. Jakie sklepy będą otwarte między 28 grudnia a 17 stycznia? [LISTA]

Od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązują w Polsce nowe obostrzenia, m.in. w handlu. Mimo obostrzeń w wielu miejscach będzie można zrobić zakupy.

Od poniedziałku 28 grudnia obowiązuje zakaz handlu detalicznego w obiektach handlowych o powierzchniach powyżej 2000 mkw. Oznacza to ponowne zamknięcie galerii handlowych. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich restrykcji, w centrach wciąż otwarte są: sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi oraz usługami telekomunikacyjnymi.

Zamknięte na pewno pozostaną sklepy z ubraniami, takie jak np. H&M, Zara czy Reserved.

Czy dyskonty będą otwarte w czasie obowiązywania obostrzeń?

Biedronka, Lidl, Netto czy Carrefour to najczęściej sklepy wolnostojące i będą otwarte bez zmian. W przypadku sytuacji, gdy Biedronka, Lidl, Netto czy Carrefour stanowi część wielkopowierzchniowego centrum handlowego, wybrany dyskont również będzie otwarty, ponieważ prowadzi on sprzedaż artykułów spożywczych.

Zobacz wideo Pierwsze osoby w Polsce zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi

Sklepy z elektroniką - czy będą otwarte między 28 grudnia a 17 stycznia?

Takie sklepy jak, Komputronik, X-Kom, Media Expert, Media Markt czy RTV Euro AGD będą funkcjonowały w zasadzie tylko jako punkty odbioru zamówień internetowych. Na mocy rozporządzenia zamknięte pozostają sklepy z elektroniką, które znajdują się na terenie galerii handlowych. 

"W związku z ponownym zamknięciem sklepów w galeriach handlowych Komputronik postanowił przedłużyć funkcjonowanie mobilnych punktów obsługi klientów. Będzie można w nich skorzystać z szerokiego wachlarza usług, kupić nowy sprzęt lub odebrać zamówienia internetowe. Cały czas pozostają otwarte salony znajdujące się bezpośrednio przy ulicy" - poinformowała sieć Komputronik w komunikacie.

W sklepach wielkopowierzchniowych otwarte pozostaną natomiast sklepy sieci Empik. Będzie tak z racji tego, że zajmuje się one sprzedażą książek oraz prasy. Podobnie sytuacja ma się z salonami Świata Książki i innymi księgarniami.

Co ze sklepami budowlanymi i meblowymi?

Castorama, Leroy Merlin, IKEA, Jula, Jysk, Agata Meble czy Black Red White będą otwarte między 28 grudnia a 17 stycznia. Większość takich salonów to sklepy wolnostojące, w których handel nie jest zabroniony na mocy rozporządzenia. Co do tych znajdujących się wewnątrz galerii handlowych - również będzie można w nich zrobić zakupy. Rozporządzenie o obostrzeniach wyłącza ten typ sklepów spod zakazu handlu w placówkach wielkopowierzchniowych.

Jakie obostrzenia będą w placówkach handlowych? 

Jeśli chodzi o reżim sanitarny obowiązujący w sklepach, to od 28 grudnia nie ma żadnych nowych zmian. Placówki handlowe muszą zapewnić klientom środki do dezynfekcji rąk. Wciąż obowiązują limity osób przebywających jednocześnie w sklepach. W przypadku placówek handlowych o powierzchni nie większej niż 100 mkw może przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 mkw. W przypadku większych sklepów limit - jedna osoba na 15 mkw.

Więcej o: