Chiny. Dziennikarka skazana na cztery lata więzienia za opisywanie pandemii COVID-19

Sąd w Szanghaju skazał w poniedziałek chińską dziennikarkę obywatelską Zhang Zhan na cztery lata więzienia za opisywanie sytuacji w Wuhanie na początku pandemii koronawirusa - podał dziennik "South China Morning Post", powołując się na jednego z prawników skazanej.

"37-letnia Zhang została uznana za winną 'wszczynania kłótni i wywoływania kłopotów', za co grozi do pięciu lat pozbawienia wolności" - przekazał hongkoński dziennik. Komunistyczne władze ChRL często stawiają ten zarzut dysydentom i działaczom obywatelskim, by uciszyć głosy krytyki.

Zobacz wideo Kręcili w szpitalach Wuhan bez zgody i wiedzy zarządów. Powstał niezwykły dokument o epidemii - "76 dni" [ZWIASTUN]

- Zhang Zhan uczestniczyła w rozprawie na wózku inwalidzkim i była w złym stanie zdrowia (…) Nie powiedziała jak dotąd, czy będzie się odwoływać [od wyroku - red.] - przyznał jej adwokat Zhang Keke.

Szanghajska policja zatrzymała Zhang w połowie maja.

Zhang Zhan relacjonowała wydarzenia z Wuhanu

Zhang, była prawniczka z Szanghaju, pojechała w lutym do Wuhanu i na żywo relacjonowała panującą tam wówczas sytuację w mediach społecznościowych, w tym na Twitterze i YouTube, które są w Chinach zablokowane. Napisała również artykuł krytyczny wobec władz, w którym kwestionowała prawdziwość oficjalnych informacji na temat skali epidemii.

8 kwietnia Wuhan otworzyło granice miastaMieszkaniec Wuhan: Z każdym dniem coraz bliżej nam do pełnej wolności

Pierwsze przypadki COVID-19 potwierdzono w Wuhanie pod koniec 2019 roku. W styczniu 2020 roku lawinowy wzrost liczby infekcji przeciążył tamtejszą służbę zdrowia, a w szpitalach brakowało łóżek, sprzętu i personelu. Pod koniec stycznia rząd ChRL objął Wuhan kwarantanną, praktycznie odcinając miasto od świata na ponad dwa miesiące.

Zatrzymano również innych blogerów

Władze Wuhanu były krytykowane za spóźnioną reakcję na wybuch epidemii oraz próby jej zatuszowania, które mogły się przyczynić do zwiększenia skali kryzysu. Oprócz Zhang policja zatrzymała też kilku innych blogerów opisujących walkę z epidemią w Wuhanie, a innym nakazano wstrzymanie działalności.

Autor: Z Kantonu Andrzej Borowiak, PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: