Wiemy, ile osób zaszczepiono przeciw COVID-19 w niedzielę. Rzecznik MZ: To nie miarodajny dzień

W niedzielę zaszczepionych zostało około 2 tys. pracowników personelu medycznego, duża część szpitali zadeklarowała, że wyszczepi w poniedziałek personel dawkami, które przyszły do Polski w ramach pierwszego, 10-tysięcznego transportu - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia był pytany na konferencji prasowej, ile osób już zaszczepiło się w Polsce przeciw koronawirusowi. Andrusiewicz odparł, że wczoraj była niedziela i nie jest to dzień "miarodajny", ponieważ chociażby opieka szpitalna jest prowadzona w trybie dyżurowym.

Wczoraj w granicach 2 tys. szczepień personelu medycznego, duża część szpitali zadeklarowała, że dzisiaj powinni już wyszczepić tymi dawkami dostępnymi, które przyszły, tymi partiami z tych 10 tys. dawek

- wyjaśnił Andrusiewicz. Jak podkreślił, "do 31 grudnia każdy szpital węzłowy, który otrzymał te dawki szczepień, z tego transportu dziesięciotysięcznego, ma obowiązek dokonać wyszczepienia".

Rzecznik MZ dodał, że centrum e-zdrowia działające przy MZ wysłało 700 tys. e-skierowań do wszystkich medyków zarejestrowanych w centralnym rejestrze, a do zeszłego tygodnia wpłynęło około 300 tys. zgłoszeń.

Zdjęcie ilustracyjneCzy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Najpierw pracownicy ochrony zdrowia

Pierwsza dostawa szczepionki dotarła do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs w piątek. Transport trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony i dotarł do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19.

W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. 

Zdjęcie ilustracyjneProdukcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?

Zobacz wideo Partia 300 tys. szczepionek już w Polsce. Premier: W ciągu najbliższych miesięcy możemy wygrać z wirusem
Więcej o: