Wielka Brytania. Szczepionka na koronawirusa Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca zatwierdzona

Szczepionka na koronawirusa AstraZeneca zaprojektowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego została zatwierdzona do użytku w Wielkiej Brytanii.

Pod koniec grudnia w Europie rozpoczął się proces masowych szczepień. Na razie wykorzystywane są do tego szczepionki wyprodukowane przez konsorcjum Pfizer i BioNTech. Jak informuje BBCWielka Brytania jako pierwsza na świecie zatwierdziła szczepionkę koncernu AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego. 

Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?

Wielka Brytania. Szczepionka AstraZeneca zatwierdzona 

Jak poinformował brytyjski minister zdrowia Matt Hancock, decyzja została podjęta na podstawie zaleceń Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA). Szczepionka AstraZeneca jest tańsza i łatwiejsza w dystrybucji. Przede wszystkim do przechowywania jej nie jest niezbędna skrajnie niska temperatura. Pierwsze szczepienia mają odbyć się 4 stycznia. 

W Polsce nie będzie można kupić szczepień na COVID-19Koronawirus. W Polsce nie będzie można kupić szczepionki na COVID-19

Wielka Brytania zamówiła od producenta AstraZeneca 100 milionów dawek, co wystarczy do zaszczepienia 50 milionów ludzi. Szczepionka została zaprojektowana w pierwszych miesiącach 2020 roku, przetestowana na pierwszym ochotniku w kwietniu i od tego czasu przeszła szeroko zakrojone badania kliniczne z udziałem tysięcy ludzi.

600 tys. Brytyjczyków otrzymało pierwszą dawkę szczpionki 

Wielka Brytania należy do krajów przewodzących pod względem liczby zaszczepionych osób. Do 24 grudnia pierwszą dawkę preparatu firm Pfizer i BioNTech podano 600 tys. osób. Brytyjczycy mają w planach podanie jak największej liczbie osób pierwszej dawki szczepionki. W pierwszej kolejności otrzymają ją osoby znajdujące się w grupie ryzyka. 

Wojciech AndrusiewiczWiemy, ile osób zaszczepiono przeciw COVID-19 w niedzielę

Więcej o: