Powstanie fundusz wsparcia na wypadek powikłań po szczepieniu. "Aby rozjaśnić wątpliwości"

Przedstawiciele rządu zapowiedzieli powstanie funduszu wsparcie dla osób, u których wystąpią powikłania po szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Ma on zachęcić nieprzekonanych, którzy obawiają się skutków ubocznych. Rząd zaznacza jednak, że jest to fundusz bezpieczeństwa, bo niepożądane działania niemal nie występują. Potwierdzają to również naukowcy z WHO.

Rząd z opóźnieniem stara się zachęcać obywateli do szczepienia przeciwko koronawirusowi. Ruszyły kampanie w internecie i telewizji #SzczepimySię, ale przed władzą duże wyzwanie. Zaledwie 38 proc. Polaków zamierza się zaszczepić. Dla tych, którzy mają wątpliwości, rząd przygotowuje fundusz wsparcia. 

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Kiedy wrócimy do normalności?

Rządowy fundusz wsparcia na wypadek powikłań

Rzecznik rządu Piotr Mueller w programie #Jedziemy mówił m.in. o funduszu wsparcia dla osób, które będą miały powikłania po szczepionce na koronawirusa, informuje TVP Info. Fundusz ma rozwiać wątpliwości osób, które nie chcą się szczepić ze względu na potencjalne skutki uboczne.

[...] w tej chwili, jeżeli chodzi o negatywne skutki szczepień, to one są wskazane w dokumentacji medycznej, są bardzo niewielkie, ale mimo wszystko mogą się zdarzyć, dlatego też taka odpowiedzialność tego specjalnego funduszu, który będzie przyjęty w drodze ustawy, będzie istniała, tak aby te wszelkie wątpliwości osób, które mają je jeszcze w tej chwili, rozjaśnić i żeby była również kwestia odpowiedzialności finansowej ewentualnej zabezpieczona pod tym kątem

 - informował Mueller. 

W Polsce nie będzie można kupić szczepień na COVID-19Koronawirus. W Polsce nie będzie można kupić szczepionki na COVID-19

Fundusz jest elementem Narodowej Strategii Szczepień. Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia mówił, że fundusz powstanie, gdyż to na rządach kupujących szczepionki odpowiada odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. Dodał, że na świecie zaszczepiono 3 mln osób i nie widać działań niepożądanych.

Dlatego to jest fundusz bezpieczeństwa, na wypadek, gdyby coś się wydarzyło po szczepieniu

- powiedział Kraska. 

Obu politykom wtórował na środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki, który powiedział, że trwa analiza najlepszych praktyk w zakresie takich funduszy w innych krajach. Dodał, że fundusz ma zapewnić obywateli, że w razie czego nie zostaną sami z problemem. 

Chcemy przygotować taki fundusz, który zwiększy skłonność do zaszczepienia osób, jednocześnie da pewność, że w przypadku jakichkolwiek powikłań państwo polskie będzie wspierać te osoby

- powiedział premier i dane z Wielkiej Brytanii i Kanady, gdzie na milion zaszczepionych wstrząs anafilaktyczny wydarzył się średnio u 1,3 osoby, czyli u czterech osób na 3 mln zaszczepionych.

Powikłania po szczepionkach są bardzo rzadkie

Wiele osób ma wątpliwości co do szczepienia, dlatego na najważniejsze pytania postanowiła odpowiedzieć Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W tekście, który znajdziecie pod TYM adresem, dowiecie się jak badane są szczepionki, skąd wiadomo, że są bezpieczne, jak jest to monitorowane i kto je zatwierdza.

Szczepienia. Zdjęcie ilustracyjne93 proc. wpisów antyszczepionkowców tworzą boty lub rosyjskie trolle

Pojawiają się też odpowiedzi na pytania dotyczące ewentualnych skutków ubocznych. WHO zapewnia, że szczepionki są bezpieczne. Tak jak w przypadku leków, mogą wystąpić niepożądane działania, które są jednak niewielkie i krótkotrwałe, np. ból ręki lub łagodna gorączka. Poważne skutki uboczne zdarzają się, ale są niezwykle rzadkie. 

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Więcej o: