Powstanie fundusz wsparcia na wypadek powikłań po szczepieniu. "Aby rozjaśnić wątpliwości"
Rząd z opóźnieniem stara się zachęcać obywateli do szczepienia przeciwko koronawirusowi. Ruszyły kampanie w internecie i telewizji #SzczepimySię, ale przed władzą duże wyzwanie. Zaledwie 38 proc. Polaków zamierza się zaszczepić. Dla tych, którzy mają wątpliwości, rząd przygotowuje fundusz wsparcia.
Rządowy fundusz wsparcia na wypadek powikłań
Rzecznik rządu Piotr Mueller w programie #Jedziemy mówił m.in. o funduszu wsparcia dla osób, które będą miały powikłania po szczepionce na koronawirusa, informuje TVP Info. Fundusz ma rozwiać wątpliwości osób, które nie chcą się szczepić ze względu na potencjalne skutki uboczne.
[...] w tej chwili, jeżeli chodzi o negatywne skutki szczepień, to one są wskazane w dokumentacji medycznej, są bardzo niewielkie, ale mimo wszystko mogą się zdarzyć, dlatego też taka odpowiedzialność tego specjalnego funduszu, który będzie przyjęty w drodze ustawy, będzie istniała, tak aby te wszelkie wątpliwości osób, które mają je jeszcze w tej chwili, rozjaśnić i żeby była również kwestia odpowiedzialności finansowej ewentualnej zabezpieczona pod tym kątem
- informował Mueller.
Fundusz jest elementem Narodowej Strategii Szczepień. Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia mówił, że fundusz powstanie, gdyż to na rządach kupujących szczepionki odpowiada odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. Dodał, że na świecie zaszczepiono 3 mln osób i nie widać działań niepożądanych.
Dlatego to jest fundusz bezpieczeństwa, na wypadek, gdyby coś się wydarzyło po szczepieniu
- powiedział Kraska.
Obu politykom wtórował na środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki, który powiedział, że trwa analiza najlepszych praktyk w zakresie takich funduszy w innych krajach. Dodał, że fundusz ma zapewnić obywateli, że w razie czego nie zostaną sami z problemem.
Chcemy przygotować taki fundusz, który zwiększy skłonność do zaszczepienia osób, jednocześnie da pewność, że w przypadku jakichkolwiek powikłań państwo polskie będzie wspierać te osoby
- powiedział premier i dane z Wielkiej Brytanii i Kanady, gdzie na milion zaszczepionych wstrząs anafilaktyczny wydarzył się średnio u 1,3 osoby, czyli u czterech osób na 3 mln zaszczepionych.
Powikłania po szczepionkach są bardzo rzadkie
Wiele osób ma wątpliwości co do szczepienia, dlatego na najważniejsze pytania postanowiła odpowiedzieć Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W tekście, który znajdziecie pod TYM adresem, dowiecie się jak badane są szczepionki, skąd wiadomo, że są bezpieczne, jak jest to monitorowane i kto je zatwierdza.
Pojawiają się też odpowiedzi na pytania dotyczące ewentualnych skutków ubocznych. WHO zapewnia, że szczepionki są bezpieczne. Tak jak w przypadku leków, mogą wystąpić niepożądane działania, które są jednak niewielkie i krótkotrwałe, np. ból ręki lub łagodna gorączka. Poważne skutki uboczne zdarzają się, ale są niezwykle rzadkie.
***
Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.
- Jak działają szczepionki? Co znajduje się w ich składzie? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]
- Produkcja, bezpieczeństwo i kontrola jakości szczepionek. Jak to przebiega w praktyce?
- Jak powstają szczepionki? Czym są stabilizatory i adiuwanty? [NAJWAŻNIEJSZE FAKTY]
- Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm
-
Nawalny opublikował materiał o "pałacu dla Putina". "Wygląda jak rezydencja barona narkotykowego"
-
500 plus. Jedna bardzo ważna zmiana i dotyczy wszystkich, którzy korzystają ze świadczenia
-
Gdzie zamieszka Trump po prezydenturze? Słynną rezydencję Mar-a-Lago miliarder zdobył podstępem
-
Siłownie i restauracje zostaną otwarte w lutym? Mateusz Morawiecki podał warunki
-
Szczepionka Johnson & Johnson to jedna dawka. Są wstępne wyniki skuteczności
- Wiadomo, o ile wzrosną rachunki za prąd w tym roku. URE podał wyliczenia
- Polska inflacja wciąż najwyższa wśród krajów UE. Europa podzielona na dwie części
- Allegro zatrudni w tym roku nawet 950 osób. Firma otwiera w Poznaniu nową siedzibę
- Szczepionka na koronawirusa. Włochy chcą podjąć kroki prawne przeciwko Pfizerowi z powodu opóźnień
- Brexit uderzy w polskie firmy. Tylko w drugiej połowie 2021 roku stracą 1,6 mld zł przychodów