Rodzice wcześniaków w grupie "0". Będą szczepieni razem z medykami. Dzięki temu odwiedzą swoje dzieci

Rodzice wcześniaków będą mogli zaszczepić się na COVID-19 wraz z medykami w etapie zero. Dzięki temu zyskają możliwość odwiedzania swoich dzieci na szpitalnych oddziałach.

- Rodzice hospitalizowanych wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie zero, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach - poinformował minister zdrowia. Adam Niedzielski zamieścił w mediach społecznościowych list do prezes Fundacji Koalicja dla Wcześniaka, prof. Marii Katarzyny Borszewskiej-Kornackiej, która apelowała o włączenie rodziców wcześniaków do tej kategorii.

"Bardzo się cieszymy i dziękujemy za włączenie rodziców hospitalizowanych wcześniaków do grupy '0', to oznacza koniec separacji" - napisali na Twitterze przedstawiciele Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.

Minister zdrowia podkreślił, że "priorytet w dostępie do szczepień musi wynikać ze szczególnego ryzyka i potrzeby, a nie znajomości lub statusu publicznego". To uwaga dotycząca sprawy szczepień na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie szczepionkę otrzymało 18 osób spoza grupy zero.

Szczepionkę na COVID-19 otrzymało 18 osób spoza grupy "0"

Wśród zaszczepionych osób - jak ujawnili studenci WUM w mediach społecznościowych - są m.in. aktorzy: Krystyna Janda, Andrzej i Maria Sewerynowie i Wiktor Zborowski, a także były premier, obecnie europoseł Lewicy Leszek Miller i dyrektor programowy TVN Edward Miszczak. Władze uczelni tłumaczyły, że zaszczepiono osoby znane, które "zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień", a szczepionki, które otrzymały, musiały zostać zużyte do końca roku - inaczej musiałby zostać zutylizowane.

Agencja Rezerw Materiałowych oświadczyła wczoraj, że "szczepionki dystrybuowane w minionym tygodniu przeznaczone były dla grupy określonej zgodnie z przyjętym Narodowym Programem Szczepień, tzw. grupy zero. Nie były to szczepionki przeznaczone dla specjalnej grupy. Informacja o partii szczepionek rzekomo przekazanej w celach promocyjnych, a podawana przez WUM, jest nieprawdziwa".

Zobacz wideo Jak będzie przebiegać proces szczepień w Polsce?
Więcej o: