Nieoficjalnie: Rząd wprowadzi zmiany w dystrybucji szczepionek. Więcej dawek z jednej fiolki

RMF FM podaje, że rząd zmienia sposób dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że z jednej ampułki będzie można wykonać sześć szczepień, a nie pięć, jak było dotychczas.

Dotychczas każdą partię szczepionek, która trafiała do Polski, dzielono na pół. Połowę wykorzystywano do szczepień od razu, a druga połowa czekała w zamrażarce, by później podać zaszczepionym jeden raz kolejną dawkę. Jak informuje RMF FM, w związku z tym z 300 tys. dawek, które mają dotrzeć do Polski w poniedziałek, będzie można zaszczepić tylko 150 tys. osób. 

Zmiany w dystrybucji szczepionek. 6 dawek z jednej fiolki

Ministerstwo Zdrowia zmienia jednak te zasady, ponieważ w każdej fiolce jest więcej dawek. MZ pozwala, aby z jednej fiolki zrobić 6 zastrzyków. To oznacza, że 60 tys. ampułek, które mają dotrzeć do Polski w poniedziałek, będzie można podzielić na 360, a nie 300 tysięcy dawek.

Zobacz wideo

Agencja Rezerw Materiałowych chce w poniedziałek wysłać do szpitali 150 tys. dawek. Aby to zrobić, skorzysta z 20-25 tys. dawek z odłożonego zapasu. Te porcje mają zostać uzupełnione właśnie z puli tych 360 tys. porcji. 

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Więcej o: