Bon turystyczny. Większość świadczeń nie została wykorzystana

W odpowiedzi na interpelację posłanki Hanny Gill-Piątek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że do połowy grudnia aktywowano 1,1 mln bonów turystycznych, zrealizowano ok. 275 tys. Wciąż nie zostało aktywowanych ok. 3 mln bonów.

"Bon turystyczny wykorzystany tylko w kilku procentach. Dostałam ciekawą odpowiedź od Andrzeja Gut-Mostowego: w 2020 aktywowano 1,1 mln bonów na kwotę 958 mln zł, więc ok. 3 mln nie zostało aktywowanych. Ponadto z 1,1 mln akt. bonów wykorzystano ok. 25 proc. na kwotę 237 mln" - napisała w tweecie posłanka Hanna Gill-Piątek. Pełną odpowiedź wiceministra rozwoju, pracy i technologii opublikowano na sejmowej stronie internetowej

"Od startu programu Polski Bon Turystyczny (1 sierpnia 2020 roku) aktywowano 1,1 mln bonów o wartości 958 mln zł" - napisał Andrzej Gut-Mostowy w odpowiedzi na interpelację posłanki Hanny Gill-Piątek. "Środki przypisane osobie uprawnionej do bonu mogą być wykorzystywane, aż do wykorzystania limitu 500 zł (lub drugie 500 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością)" - przypomniało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. 

"Co ważne, bonem można płacić do 31 marca 2022 r. Jeśli do tego dnia usługa zostanie opłacona za pomocą bonu, można z niej skorzystać po tym terminie" - poinformował natomiast ZUS w odpowiedzi na tweeta Gill-Piątek. 

Bon turystyczny 500+

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków. 

Bon turystyczny. Jak go aktywować? 

Rzecznik ZUS zwraca uwagę na fakt, "aby przed aktywacją bonu sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego Rodzina 500 plus, bo tylko u niej bon będzie widoczny"

"Przy aktywacji bonu trzeba podać swoje dane kontaktowe - adres e-mail i nr telefonu komórkowego. Po aktywacji bonu, na adres e-mail przekazywany jest kod obsługi płatności. Trzeba go podać kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em" - czytamy w komunikacie na stronie ZUS. 

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?
Więcej o: