Pracownicy sklepów będą szczepieni w pierwszej kolejności? Handlowcy spotkali się z Dudą

Przedstawiciele handlu na prośbę NSZZ "Solidarność" spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą na wideokonferencji. Głównym tematem rozmów była sytuacja pracowników handlu w czasie pandemii koronawirusa i postulat, by szczepić ich w pierwszej kolejności. Poruszono także inne tematy, m.in. zakaz handlu w niedzielę.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, na prośbę Alfreda Bujary, Przewodniczącego Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” prezydent Andrzej Duda rozmawiał w formule wideokonferencji z przewodniczącymi związków zawodowych reprezentującymi duże sieci handlowe. W spotkaniu udział wziął także minister Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta. 

Związkowców reprezentowali natomiast:

  • Alfred Bujara - Przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”,
  • Dariusz Paczuski - Przewodniczący Organizacji Związkowych w Auchan Polska,
  • Paweł Skowron - Przewodniczący Organizacji Związkowych w Carrefour Polska,
  • Marcin Stroński - Przewodniczący Krajowej Sekcji Bankowców NSZZ „Solidarność”.
  • Mateusz Warchał - Doradca Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”
  • Grzegorz Cisoń - Przewodniczący Organizacji Związkowych Amazon Fulfillmet Polska.

Pracownicy handlu chcą być szczepieni w pierwszej kolejności

W trakcie wideokonferencji prezydentowi przedstawiono sytuację pracowników handlu w dobie pandemii koronawirusa, przede wszystkim w dużych sieciach handlowych oraz problemy i oczekiwania pracowników tej branży. Skierowano również postulat, by pracownicy handlu zostali zaszczepieni w pierwszej grupie, razem z nauczycielami. 

Zobacz wideo Dlaczego pracownicy sklepów nie są w pierwszej grupie szczepień?

Przedstawiciele handlu rozmawiali z prezydentem o zakazie handlu i zamkniętych galeriach

Podczas spotkania rozmawiano także o innych sprawach. Związkowcy zgłosili obawy dot. losów ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i wyrazili nadzieję, że zostanie ona utrzymana. Prezydent miał ich zapewnić, że dodatkowa niedziela handlowa przed świętami była absolutnie wyjątkową sytuacją.

Komórki macierzyste, zdjęcie ilustracyjneKomórki macierzyste mogą "naprawić" płuca po COVID-19. Przełomowe badanie

Związkowcy wyrazili także niezadowolenie, że w czasie lockdownu zamykane są galerie handlowe, choć otwarte mogą być duże sieci meblowe, elektroniczne, czy sklepy wolnostojące. Ich zdaniem uderza to głównie w polskich franczyzobiorców. 

Kolejnym poruszonym tematem był sytuacja pracowników sektora bankowo-finansowego. Informatyzacja tej branży prowadzi do restrukturyzacji, co skutkuje rosnącą liczbą zwolnień w bankach, szczególnie w trakcie pandemii. 

Jakie zalety ma szczepionka Moderny?Szczepionka Moderny będzie w Polsce. Czym się różni i jakie ma zalety?

Podniesiono także problem ochrony wolności związkowej, której nie przestrzega wielu pracodawców, szczególnie w sektorze handlu zarządzanym przez duże zagraniczne korporacje. Mają oni utrudniać prowadzenie działalności związkowej i różne formy protestów, a do tego nie przestrzegają przepisów prawa pracy, mówili związkowcy. Podkreślano, że w tej branży pracują głównie kobiety, szczególnie narażone na stres i niedogodności sytuacji wynikającej z pandemii.

"Związkowcy zwrócili też uwagę na rynek hurtowy i związaną z tym logistykę przejętą w dużej mierze przez zagraniczne sieci. Wskazano na potrzebę utworzenia polskiego holdingu działającego w tym obszarze, co również mogłoby być korzystne dla producentów rolnych" - napisała Kancelaria Prezydenta o ostatnim z tematów spotkania związkowców i z prezydentem.

Więcej o: