Rzecznik rządu Piotr Müller: Utrzymanie obecnych obostrzeń to wariant najbardziej prawdopodobny

Piotr Müller przekazał, że w piątek odbędzie się spotkanie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zapadnie na nim decyzja dotycząca dalszych obostrzeń. Rzecznik rządu przyznał, że analizy w tej kwestii nie są optymistyczne.
Zobacz wideo Czy Polacy będą mogli wybrać, którą szczepionką chcą być zaszczepieni?

- Ogniska koronawirusa są rozproszone po całej Polsce, więc wszelkie zasady będą wprowadzane jednolicie dla całej Polski. Analizy nie są optymistyczne. Najprawdopodobniejszy wariant to utrzymanie obecnych obostrzeń, z ewentualnymi modyfikacjami - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Rzecznik rządu: Ogniska koronawirusa są rozproszone, więc wszelkie zasady będą wprowadzane dla całej Polski

Polityk dodał, że na razie nie można wykluczyć żadnego wariantu: niektóre obostrzenia mogą zostać złagodzone, a inne zaostrzone. Wszystko omówione zostanie podczas spotkania Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbędzie się w piątek 8 stycznia.

Piotr Müller mówił też o możliwości zniesienia obostrzeń dla handlu. O takim rozwiązaniu, czyli otwarciu galerii handlowych od 18 stycznia, mówił dzień wcześniej wicepremier Jarosław Gowin. Rzecznik rządu przyznał jednak, że nie będzie to łatwa decyzja, ponieważ w ich ocenie niesie ze sobą ryzyko zwiększenia liczby zakażeń.

Jarosław GowinGowin o ponownym otwarciu galerii handlowych - podał rekomendowany termin

Polityk przyznał również, że zostały podjęte działania w sprawie zakupu szczepionek poza mechanizmem w ramach Unii Europejskiej. Rzecznik nie chciał jednak zdradzić szczegółów, ponieważ szczepionki na COVID-19 "to towar deficytowy w skali światowej".

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenKomisja Europejska ogłosiła zakup dodatkowych 300 mln dawek szczepionek Pfizera

Do 17 stycznia obowiązują dotychczasowe obostrzenia, na mocy których nie działają siłownie, kluby i centra fitness, aquaparki, baseny, dyskoteki i kluby, z wyłączeniem placówek oferujących działalność leczniczą przeznaczoną dla pacjentów. Zamknięte są także galerie handlowe - otwarte w nich mogą być tylko poszczególne sklepy: spożywcze, drogerie czy apteki.

Więcej o: