Koronawirus. Podróżujący do Wielkiej Brytanii będą musieli uzyskać negatywny wynik testu i przejść kwarantannę

Wszyscy pasażerowie międzynarodowi będą musieli uzyskać wynik negatywny na obecność koronawirusa przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Bez względu na wynik badania, będą musieli poddać się 10-dniowej kwarantannie. Nowa regulacja wejdzie w życie w środę lub czwartek w przyszłym tygodniu.
Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Kiedy wrócimy do normalności?

Osoby przybywające do Wielkiej Brytanii samolotem, pociągiem lub promem (w tym obywatele Zjednoczonego Królestwa) będą musiały wykonać test na obecność koronawirusa do 72 godzin przed opuszczeniem kraju, w którym się znajdują. Zgodnie z nowymi przepisami każdy, kto przekroczy granicę Wielkiej Brytanii i nie będzie miał dowodu na negatywny wynik badania, może zostać ukarany natychmiastową grzywną w wysokości 500 funtów. Brytyjski rząd ogłosił jednak kilka wyjątków. Negatywnego testu na obecność koronawirusa nie będą potrzebować:

  • dzieci do lat 11,
  • przewoźnicy,
  • podróżujących z krajów bez infrastruktury do przeprowadzania testów,
  • osoby podróżujące ze wspólnego obszaru podróży z Irlandią.

Bez względu na to, czy dany podróżny będzie miał negatywny wynik testu na koronawirusa, czy też nie, będzie musiał się poddać obowiązkowej kwarantannie trwającej 10 dni. Brytyjski minister transportu Grant Shapps poinformował, że nowe zasady dotyczące podróży wejdą w życie "prawdopodobnie w środę lub czwartek w przyszłym tygodniu", a więc 13 lub 14 stycznia. Działania brytyjskiego rządu mają związek z próbą zahamowania rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa pochodzącego z RPA.

Rzecznik rządu Piotr Muller Rzecznik rządu Piotr Müller o obostrzeniach: Analizy nie są optymistyczne

Wielka Brytania. Nowe przepisy uderzą w branżę lotniczą

Członkowie branży lotniczej, która poniosła gigantyczne straty w związku z pandemią, uznali potrzebę przeprowadzenia testów, ale wezwali brytyjski rząd do jak najszybszego zniesienia nowych przepisów.

- Jeśli to pomoże, niech tak będzie. Zawsze opowiadaliśmy się za testami przed wyjazdem jako alternatywą dla kwarantanny… Teraz będziemy mieć jedno i drugie - powiedział BBC John Holland-Kaye, szef Heathrow, który wskazał, że wiele osób zrezygnuje z podróży do Wielkiej Brytanii, słysząc o nowych regulacjach.

- Gdy tylko wprowadzenie szczepionki przyspieszy, należy skupić się na jak najszybszym przywróceniu normalnych podróży i wyeliminowaniu potrzeby poddawania się kwarantannie lub testom - wtórował mu Tim Alderslade, dyrektor naczelny organizacji branżowej Airlines UK. 

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ze związkowcami sektora handlowego Pracownicy sklepów będą szczepieni szybciej? Rozmowy z prezydentem

Więcej o: