Szczepienie na koronawirusa. Jak i gdzie zarejestrować się na szczepienie przez IKP?

Już wkrótce po szczepionkę na COVID-19 zaczną zgłaszać się kolejne grupy społeczne. Polacy mają trzy sposoby na to, by zarejestrować się do programu szczepień.

Zgodnie z informacjami podanymi przez rząd pacjenci mają kilka możliwości zarejestrowania się do szczepienia na COVID-19. 

  • Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na pacjent.gov.pl;
  • infolinię Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19 pod numerem 989;
  • lekarza, który wystawił e-skierowanie na szczepienie;
  • bezpośrednio w punkcie szczepień.

W rozmowie z Polsat News Katarzyna Muszyńska, ekspertka ds. bezpieczeństwa danych i informacji z Lex Digital przyznała, że to IKP jest już dobrze znane pacjentom, ponieważ bazuje na dostępnych już rozwiązaniach. - Do IKP można logować się przez Profil Zaufany lub bankowość mobilną - mówiła Muszyńska.

Zobacz wideo Rząd podaje szczegóły rejestracji na szczepienia dla osób z grupy pierwszej. Od 15 stycznia będą mogły się umawiać osoby powyżej 80 roku życia

W tym tygodniu ruszają zapisy na szczepienia dla seniorów 

Jak poinformował w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk, 25 stycznia zostanie uruchomiona Centralna Rejestracja Pacjentów, czyli możliwość umawiania terminów szczepień dla seniorów powyżej 80. roku życia. Można zatem przyjąć ten dzień za początek szczepienia osób z grupy pierwszej.

- W dniach 18-22.01 zostaną zaszczepieni przez zespoły wyjazdowe mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej - dodał szef Kancelarii Premiera.

Zgodnie z informacją podaną przez Michała Dworczyka, 22 stycznia zostanie uruchomiona możliwość umawiania terminów i zapisów na szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia, a 25.01 rozpoczną się szczepienia populacyjne dla osób 70+. Będą oni mieli możliwość zaszczepienia się w 6 tys. punktów w całej Polsce.

Jak wyjaśniał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podział seniorów wynika z tego, że Rada Medyczna stwierdziła, iż osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, gdyż są one najbardziej narażone. 

Kiedy będą szczepione osoby 60+?

Mikołaj Fidziński z next.gazeta.pl wyliczał w swoim tekście, że do końca marca można byłoby zaszczepić dwiema dawkami jeszcze ok. 2,2 mln osób z grupy pierwszej. "Acz wydaje się, że należy na to spojrzeć nieco inaczej. Możliwe, że nawet ok. 3 mln osób z tego etapu byłoby już po podaniu przynajmniej pierwszej dawki, która już daje częściową odporność. A nie da się wykluczyć, że w razie rozważanego przez polski rząd wydłużenia okresu pomiędzy podaniem obu dawek (z obecnych trzech-czterech tygodni na przykład do sześciu) udałoby się w tym czasie pierwszą dawkę szczepionki zaaplikować jeszcze większej liczbie chętnych" - podkreślał autor.

. Kiedy zostanę zaszczepiony? Miliony osób mogą czekać grubo ponad rok

W pierwszej grupie są m.in. osoby po 60. roku życia, pensjonariusze DPS-ów, służby mundurowe czy nauczyciele. Według rządowych szacunków to ok. 10 mln osób. To oznacza, że za trzy miesiące zapewne "tylko" niespełna co trzeci-czwarty reprezentant tej grupy byłby zaszczepiony. Jak poinformował w poniedziałek Michał Dworczyk, najmłodsza grupa seniorów, czyli osoby z przedziału 60-70, będzie mogła rozpocząć szczepienie się dopiero w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia.

Więcej o: