Niemcy przygotowali nowe rozporządzenie. Obostrzenia na granicy nawet do końca marca

W związku z pojawieniem się w Niemczech nowych mutacji koronawirusa rozpatrywane jest przedłużenie obostrzeń do końca marca 2021 r. Niemieckie Ministerstwo Zdrowia przygotowało w poniedziałek nowe rozporządzenie ws. przeciwdziałania epidemii COVID-19.

Do treści rozporządzenia dotarł tygodnik "Der Spiegel". Minister zdrowia Jens Spahn chce zablokować rozprzestrzenianie się nowych mutacji koronawirusa poprzez wprowadzenie rygorystycznych zasad wjazdu na teren Niemiec. Przygotowane przez niemiecki resort zdrowia rozporządzenie w poniedziałek zostało przesłane do pozostałych ministerstw. 

Obostrzenia dotyczące wjazdu do Niemiec

"Zasadniczo rozporządzenie dotyczy przede wszystkim podróżnych z Wielkiej Brytanii, Irlandii i Republiki Południowej Afryki, ponieważ w tych krajach szerzą się nowe i szybciej zaraźliwe mutacje wirusa. Od 14 stycznia pasażerowie z tych krajów mają mieć prawo wjazdu do Niemiec tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19" - poinformował "Der Spiegel".

Powodem wprowadzenia restrykcji jest wciąż rosnąca liczba nowych przypadków zachorowań na koronawirusa w Niemczech. Wszyscy przekraczający niemiecką granicę muszą też zarejestrować się online przed rozpoczęciem podróży. Władze przewidziały wyjątki. Uwzględniono m.in. pasażerów tranzytowych, którzy przemieszczają się niemieckimi liniami lotniczymi. Zwolnieni z przepisów są też dyplomaci, politycy oraz osoby dojeżdżające do pracy i studenci.

SMS poinformuje o obowiązujących restrykcjach

W celu lepszego wdrożenia środków przewidzianych w rozporządzeniu Jens Spahn chce nałożyć obowiązki na niemieckich operatorów sieci komórkowych. Dzięki tak zwanemu SMS-owi wejściowemu wszyscy podróżni, którzy po raz pierwszy logują się w Niemczech za pomocą niemieckich lub zagranicznych kart SIM, mają zostać poinformowani o rygorystycznych zasadach. Przewidziano, że muszą być one bezpłatne dla klientów korzystających z roamingu za granicą.

Z rozporządzenia wynika, że surowe zasady powinny obowiązywać co najmniej do końca marca 2021 roku.

Więcej o: