Ostatnie chwile na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS. Jak to zrobić?

15 stycznia upływa termin składania wniosków o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. - To kolejny realizowany przez ZUS ważny etap wsparcia przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa - podkreślała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska cytowana w komunikacie.

Tarcza 6.0 rozszerzyła możliwość zwolnienia ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień ubiegłego roku na kolejnych przedsiębiorców. Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o 75 proc. za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Od 30 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. wnioski w tej sprawie mogą składać hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki.

Zobacz wideo Dlaczego zwolnienia z ZUS nie obejmą dużych firm?

Co obejmuje zwolnienie ze składek ZUS?

Zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone - jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub przeznaczyć na przyszłe składki. - To kolejny realizowany przez ZUS ważny etap wsparcia przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa - podkreśla prof. Uścińska.

Od 30 grudnia ubiegłego roku przedsiębiorcy mogą wnioskować również o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej 6.0. W tym przypadku wnioski można składać do końca stycznia. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy antykryzysowej 6.0, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

ZUS Zwolnienie ze składek ZUS. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składki ZUS?

Dokumenty należy złożyć do ZUS do 30 czerwca 2020 roku. Żeby to zrobić, należy przygotować wniosek RDZ. Instrukcję jak go wypełnić, znajdziecie pod TYM adresem.

Dokumenty można złożyć:

  • Drogą elektroniczną przez PUE ZUS - jeśli zgłosiłeś do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jesteś płatnikiem - spółdzielnią socjalną, w części II wniosku wypełniasz pkt. 1.
  • Drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl - jeśli zgłosiłeś do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jesteś płatnikiem - spółdzielnią socjalną, w części II wniosku wypełniasz pkt. 1.
  • Za pośrednictwem poczty.
  • Osobiście w placówce ZUS - do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).
Więcej o: