Koronawirus. Wielka Brytania od poniedziałku będzie wymagać negatywnego testu na koronawirusa

Wielka Brytania wprowadza od 18 stycznia nowy obowiązek dla wjeżdżających do kraju. Wjeżdżający na Wyspy będą musieli przedstawić negatywny wynik testu wykonanego nie później niż 72 godziny przed podróżą. Inaczej grozi im wysoka kara.

Wielka Brytania znów ma poważny kryzys związany z koronawirusem. Sytuacja jest poważna w całej Europie i kolejne kraje wydłużają restrykcje. Zdecydowali się na to już m.in. Niemcy, Holendrzy i Belgowie. 

Amsterdam, Holandia.Koronawirus. Holandia przedłuża twardy lockdown, Belgia częściowy - po cichu

Brytyjczycy ogłosili pełny lockdown już na początku stycznia. Sytuacja jest jednak krytyczna, a z powodu COVID-19 umiera tam już ponad 1 tys. osób dziennie. Rząd szuka kolejnych sposób na spowolnienie rozwoju pandemii. Policja na Wyspach ma zaostrzyć egzekwowanie przepisów, a na granicach zostanie zwiększona kontrola podróżujących. 

Do Wielkiej Brytanii tylko z negatywnym testem na koronawirusa

Jak poinformowało brytyjskie ministerstwo transportu, przekraczający granicę kraju będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Musi być on wykonany nie później niż 72 godziny przed wyjazdem. Nowe przepisy w życie wchodzą w poniedziałek 18 stycznia o godzinie 4:00 rano. 

Londyn, Wielka Brytania.Wielka Brytania. Pesymistyczne prognozy. Spadek populacji Londynu i "baby bust"

Jeśli nie przedstawimy testu, automatycznie zostanie na nas nałożona grzywna w wysokości 500 funtów. Ponadto negatywny test nie zwalnia z obowiązku izolacji, jeśli przyjechaliśmy z kraju nieznajdującego się na liście bezpiecznych państw. Czas obowiązkowej izolacji wynosi 10 dni, ale może zostać skrócony o połowę, jeśli zdecydujemy się wykonać płatny test na koronawirusa i jeśli pokaże on, rzecz jasna, negatywny wynik.

Przepisy nie obejmują dzieci do 11. roku życia, przewoźników towarowych i pasażerskich oraz podróżnych z Irlandii, Wysp Normandzkich oraz wyspy. Nie dotyczy to także osób, które przyjeżdżają z regionów, gdzie nie ma odpowiednich warunków do przeprowadzenie testu, tj. z Falklandów, Wyspy Św. Heleny oraz Wyspy Wniebowstąpienia, a do 21 stycznia także Antigui i Barbudy, Barbadosu oraz St. Lucii. 

Zobacz wideo Wraca brexit. A wraz z nim wracają kłopoty

Problemy na granicy dla podróżnych z Wielkiej Brytanii

W związku wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i zakończenia okresu przejściowego pojawiają się problemy na granicach. Wprawdzie tuż przed końcem roku udało się ustalić porozumienie z UE, ale nie zdążono wdrożyć jego postanowień. W związku z tym dochodzi do takich sytuacji, jak ta w Holandii, gdzie strażnicy graniczni konfiskują drugie śniadanie kierowców z Wielkiej Brytanii. Związane jest to z zakazem wwożenia do UE produktów pochodzenia zwierzęcego.

Więcej o: