Po zaszczepieniu na COVID-19 będzie wydawany kod QR. "To będzie tzw. paszport osoby zaszczepionej"

Po zaszczepieniu będą wystawiane tzw. kody QR, które będzie można otrzymać z internetowego konta pacjenta, m-obywatela, lub poprzez wydruk w punkcie szczepień. - To będzie tzw. paszport osoby zaszczepionej - powiedziała w środę wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Goławska zwróciła uwagę, że organizacja szczepień w Polsce nie byłaby możliwa, gdyby nie stworzenie profesjonalnego systemu informatycznego do obsługi tego procesu.

Wskazała, że pierwszym etapem, który umożliwia zapisanie się na szczepienie, jest otrzymanie elektronicznego skierowania. - Te skierowania w większości wystawiane są automatycznie przez system P1. Dzięki temu, że mamy określone grupy do szczepień, wiemy kto i w którym momencie powinien to skierowanie otrzymać. Posiadając numer PESEL osób, które są szczepione, możemy wystawić skierowanie. Ono jest widoczne w internetowym koncie pacjenta oraz w systemie gabinet.gov.pl - wyjaśniła wiceminister.

Zobacz wideo Co znajduje się w szczepionce na koronawirusa? Wyjaśniamy

Podkreśliła, że zarówno osoba, która otrzymała to skierowanie, jak i lekarz, który ma dostęp do systemu, widzi, że osoba ta jest uprawniona do zapisania się na szczepienia.

Pracę lekarzy ma ułatwić elektroniczna karta szczepień

Goławska wskazała, że kolejnym narzędziem ułatwiającym pracę lekarzy jest elektroniczna karta szczepień. - Dotychczas takie karty szczepień były wypełniane papierowo i gromadzone w gabinetach lekarzy. Teraz jest możliwość elektronicznego wypełnienia tej karty. Dzięki temu mamy na bieżąco informacje, ile osób zostało zaszczepionych - powiedziała.

Dodała, że w całym procesie szczepień ułatwieniem jest też system e-rejestracji, dzięki któremu można m.in. zobaczyć w każdym punkcie, jakie są wolne terminy. - Dzięki temu możemy też na bieżąco widzieć, w którym podmiocie, jakie są możliwości i gdzie ewentualnie należałoby zwiększać potencjał. Jest też kilka możliwości zapisania się na szczepienie. Jest możliwość wysyłania SMS-ów o terminie, czy miejscu szczepienia, a także przypomnienie o planowanej wizycie - wymieniła.

Oprócz tego narzędzia - jak kontynuowała wiceminister - działa system zgłaszania na szczepienie. - Wystawiamy formularz na stronie internetowej, gdzie będziemy widzieć zainteresowanie, jak również ile osób zamierza się zaszczepić, a pacjenci będą widzieli, kiedy jest ich czas na zaszczepienie się - dodała Goławska.

Kody QR dla zaszczepionych

Goławska przypomniała, że po zaszczepieniu będą wystawiane tzw. kody QR, które będzie można otrzymać z internetowego konta pacjenta, m-obywatela, lub poprzez wydruk w punkcie szczepień. - To będzie taki tzw. paszport osoby zaszczepionej, który będzie potwierdzał, że osoba została zaczepiona i może korzystać z uprawnień, które jej przysługują - wyjaśniła Goławska. Zaznaczyła, że taki kod będzie wystawiony po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki.

Wiceszefowa resortu zdrowia wskazała, że stworzony został też elektroniczny system zgłaszania działań niepożądanych szczepionki. Zapowiedziała, że ruszy on od 15 stycznia. Dodała, że oprócz narzędzi służącym pacjentom i lekarzom, stworzony został system elektroniczny zamawiania szczepionek, w którym m.in. podmioty szczepiące składają w odpowiednich terminach zapotrzebowanie.

- Mam wrażenie, że w ciągu kilku miesięcy stworzyliśmy bardzo profesjonalny system, który usprawni pracę i pozwoli w łatwy sposób korzystać ze szczepień - oceniła Goławska.

Autorka: Karolina Kropiwiec, PAP

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. W piątek 15.01 o godzinie 12:00 gościem programu specjalnego Gazeta.pl będzie dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Więcej o: