Szczepienie na koronawirusa. Jak zapisać się na szczepienie przez telefon lub internet?

Ruszyły już zapisy na szczepienia na COVID-19. Oprócz osobistej wizyty w punkcie szczepień zarejestrować można się zdalnie. Jak zapisać się na szczepionkę przeciw koronawirusowi przez telefon lub przez internet?

Od piątku 15 stycznia rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Przez najbliższy tydzień zarejestrować mogą się osoby powyżej 80. roku życia. Od 22 stycznia możliwość te uzyskają także seniorzy od 70. roku życia wzwyż. Pozostałe osoby mogą wypełnić formularz wyrażający chęć wzięcia udziału w szczepieniu. Gdy to zrobicie e-skierowanie zostanie wystawione automatycznie, po objęciu waszej grupy populacyjnej programem szczepień. 

Jak zarejestrować się na szczepienia na COVID-19?

Na szczepienie przeciwko COVID-19 można zarejestrować się przez:

  • Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na pacjent.gov.pl;
  • infolinię Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19;
  • lekarza, który wystawił e-skierowanie na szczepienie;
  • bezpośrednio w punkcie szczepień.

Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19 przez telefon?

Na szczepienie przeciwko koronawirusowi można zapisać się telefonicznie dzwoniąc pod numer 989. To oficjalna rządowa infolinia. Można też umówić się na teleporadę do lekarza, który wystawił e-skierowanie na szczepienie. Ostatnie możliwość to telefon bezpośrednio do jednego z 5994 punktów szczepień. 

Jak zarejestrować się na szczepienie przeciwko koronawirusowi przez internet?

Do internetowej rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19, konieczne jest Internetowe Konto Pacjenta. Zalogować się do niego można na portalu pacjent.gov.pl. Można to zrobić przez Profil Zaufany lub e-dowód osobisty. Ta druga opcja wymaga aplikacji mObywatel lub specjalnego czytnika w komputerze. Z kolei jak założyć Profil Zaufany wytłumaczyliśmy w artykule pod TYM adresem.

Więcej o: