Szczepionka na koronawirusa. Jak założyć profil zaufany?

W piątek 15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia na COVID-19. Oprócz osobistej wizyty w punkcie szczepień zarejestrować można się zdalnie. Taką możliwość daje posiadanie profilu zaufanego, lecz niektórzy - zwłaszcza seniorzy - mogą mieć problem z jego założeniem. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

W piątek 15 stycznia ruszyła rejestracja osób z grupy pierwszej do szczepienia na COVID-19. Pierwszy przedział wiekowy, który zyskał taką możliwość, to osoby od 80. roku życia wzwyż. Od 22 stycznia będą mogli zrobić to seniorzy po siedemdziesiątce. Wszyscy pozostali mogą wypełnić formularz wyrażający chęć wzięcia udziału w szczepieniu.

Jak założyć profil zaufany?

Co najważniejsze, by zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 wcale nie trzeba wychodzić z domu. Można to zrobić przez internet, za pomocą e-dowodu osobistego (co wymaga konta w aplikacji mObywatel lub specjalnego czytnika w komputerze) lub zakładając profil zaufany. Seniorzy nieobeznani z wirtualną rzeczywistością mogą mieć problem ze stworzeniem takiego profilu. Właśnie dla nich przygotowaliśmy poniższy poradnik.

Jakie korzyści daje profil zaufany?Jakie korzyści daje profil zaufany? Fot. gov.pl

Najprostszym sposobem jest skorzystanie ze strony internetowej swojego banku. W ten sposób do profilu zaufanego będzie można logować się przed konto bankowe, co nie wymaga dodatkowych potwierdzeń czy konieczności stworzenia nowego hasła. Profil zaufany obsługują poniższe banki:

  • PKO BP
  • Bank Pekao
  • T-Mobile Usługi Bankowe
  • Inteligo
  • Santander Bank Polska
  • mBank
  • ING Bank Śląski
  • Bank Millennium
  • Alior Bank
  • oraz serwis pocztowy Envelo

W celu założenia profilu zaufanego przez bank należy przejść do serwisu bankowości elektronicznej, znaleźć zakładkę e-Urząd i kliknąć opcję "Załóż profil zaufany". Rząd przygotował również kampanię informacyjną dot. profilu zaufanego. Na jej potrzeby powstał krótki film, w którym to, jak założyć profil zaufany, wyjaśnił aktor Michał Czarnecki.

Zobacz wideo Jak założyć profil zaufany?

Na wideo wytłumaczony jest też inny sposób. Najpierw na stronie profilu zaufanego składamy wniosek o założenie konta. Następnie z dowodem tożsamości należy udać się do punktu potwierdzającego. Tam pracownik poprosi o okazanie dokumentu tożsamości, wydrukuje wniosek i poprosi o złożenie podpisu. W czasie pandemii nie jest to zalecany sposób. W tym okresie lepiej unikać kontaktów społecznych, dlatego rząd zaleca uprzednie wypełnienie formularza i przesłanie go przez internet.

Profil zaufany jest ważny trzy lata. Można go przedłużyć, nim minie ten termin. Po jego upływie potrzebny będzie nowy profil zaufany. 

Więcej o: