Cyberatak na Europejską Agencję Leków. Chciano "podważyć zaufanie do szczepionek"

Do internetu wyciekły niektóre poufne dokumenty dotyczące szczepionek przeciwko Covid-19; trwa dochodzenie w sprawie cyberataku - poinformowała w piątek Europejska Agencja Leków.

Wyciek obejmuje m.in. wewnętrzną i poufną korespondencję elektroniczną z listopada 2020 roku dotyczącą procesów oceny szczepionek przeciw COVID-19. Jak podała EMA, "część korespondencji została zmanipulowana przez sprawców przed publikacją w sposób, który mógłby podważyć zaufanie do szczepionek".

Zobacz wideo Co jeśli zarazimy się między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki? Q&A z dr Grażyną Cholewińską-Szymańską

Cyberatak na Europejską Agencję Leków. Chodzi o podważanie zaufania do szczepionek 

Na przełomie grudnia i stycznia wydano dwa pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionek przeciw COVID-19 w UE po przeprowadzeniu ich oceny naukowej.

EMA podała, że w związku z wysokim wskaźnikiem zakażeń w UE istnieje pilna potrzeba jak najszybszego udostępnienia szczepionek obywatelom krajów unijnych.

"Pomimo to w całej UE zawsze istniał konsensus, by nie narażać standardów wysokiej jakości i opierać wszelkie zalecenia na sile dowodów naukowych, bezpieczeństwie, jakości i skuteczności szczepionki i na niczym innym. [...] Zezwolenia są przyznawane, gdy dowody w przekonujący sposób wskazują, że korzyści ze szczepienia są większe niż jakiekolwiek ryzyko związane ze szczepionką. Pełne szczegóły oceny naukowej są publicznie dostępne w European Public Assessment Reports na stronie internetowej EMA" - podała Europejska Agencja Leków.

***

Autor: Z Brukseli Łukasz Osiński 

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: