Pfizer zmniejsza dostawy szczepionek. Szef ARM: Każdy zaszczepiony otrzyma drugą dawkę

- Nasz plan na najbliższe tygodnie to 260-280 tys. szczepień tygodniowo - powiedział podczas rządowej konferencji prasowej prezes ARM Michała Kuczmierowski, zapewniając, że każda osoba zaszczepiona pierwszą dawkę otrzyma również drugą.

W poniedziałek 18 stycznia odbyła się konferencja prasowa szefa KPRM Michała Dworczyka oraz Prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego, podczas której przedstawiony plan rządu dotyczących szczepień w obliczu ograniczenia dostaw szczepionek od Pfizer i BioNTech. 

Zobacz wideo Co ze szczepieniami dzieci? Czy chore będą miały pierwszeństwo? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska

Pfizer zmniejsza liczbę dostaw szczepionek. Michał Dworczyk: Cała UE jest zaskoczona

- Cała Unia Europejska została zaskoczona tym, że koncern Pfizer zamierza z tygodnia na tydzień znacząco ograniczyć dostawy szczepionek do krajów członkowskich. Po otrzymaniu tej informacji musieliśmy wprowadzić zmiany w Narodowym Programie Szczepień - wyjaśnił Michał Dworczyk -  Prosimy o wyrozumiałość, bo to zmiany niezależne od nas. Otrzymaliśmy taki harmonogram od firmy Pfizer - dodał prezes ARM. 

Prezes ARM: Każdy zaszczepiony otrzyma drugą dawkę. Od połowy lutego wzrost dostaw 

Według Michała Kuczmierowskiego znajdujemy się obecnie w krytycznym momencie, gdyż niezbędne jest dokończenie szczepień w grupie zero i rozpoczęcie szczepień populacyjnych - 176 tys. dawek szczepionek wobec planowanych 360 tys. oznacza, że musimy poważnie zrewidować nasze plany [...] Nasz plan na najbliższe tygodnie to 260-280 tys. szczepień tygodniowo - powiedział prezes ARM, zapewniając, że każda osoba zaszczepiona pierwszą dawkę otrzyma również drugą.

Jak zdradził, w przyszłym tygodniu do Polski powinno trafić 296 tys. dawek szczepionek oraz do dwie kolejny dostawy po 320 tys. dawek.  Firma deklaruje dwukrotnie lub nawet czterokrotnie wyższe dostawy, ale są to informacje niepotwierdzone  - Od połowy lutego spodziewamy się wzrostu dostaw i być może z nową szczepioną Astra Zeneca rozpoczniemy szczepienia na szeroką skalę - dodał prezes ARM. 

Więcej o: