Akcja #SzczepimySię. Rząd ostrzega przed fałszywymi profilami na Twitterze
Masz problem z zarejestrowaniem na szczepienie przeciw COVID-19 siebie lub osoby bliskiej? A może udało ci się to zrobić? Napisz do nas na adres: redakcjagazetapl@agora.pl i opisz swoje doświadczenia.
"Dwa konta podszywają się pod nasze komunikaty - @szczepimysiee oraz @szczepimysiie" - poinformowano na twitterowym koncie akcji. Godzinę później opublikowano dwa kolejne doniesienia o fake kontach, podszywających się pod oficjalny profil rządowej kampanii informacyjnej. To profile pod nazwami @szczepimyysie_ oraz @szczepimy_sie.
"Prosimy, żeby uważali Państwo na treści publikowane przez te profile. Zachęcamy do zgłaszania tych fałszywych profili" - zaapelowano.
Jak widać, nietrudno pomylić się w wyborze właściwego źródła informacji. Wszystkie nazwy wyglądają bowiem bardzo podobnie. Pacjentom przypomina się, że jedynym, oficjalnym profilem akcji #SzczepimySię jest konto pod nazwą @szczepimysie. Jest ono pozbawione dodatkowych liter lub znaków specjalnych. Tylko pod nim można znaleźć oficjalne komunikaty rządu odnośnie szczepień na koronawirusa.
Problemy z rejestracją na szczepienie
W piątek o godz. 6 rano ruszyły zapisy dla osób po 70. roku życia na szczepienia przeciwko COVID-19. I chociaż rejestracja możliwa jest zarówno przez internet jak i przez infolinię, seniorzy masowo ruszyli pod przychodnie. Kolejki ustawiały się pod nimi już od godz. 3 w nocy.
- Mam coraz więcej sygnałów o kolejkach. W małych miastach, na wsiach, ludzie nie potrafią się zarejestrować elektronicznie, wolą iść, skoro otrzymali informację, że rejestracja jest możliwa również z pomocą lekarza rodzinnego - stwierdziła w rozmowie z nami dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
Wyjaśniła też, co może być powodem takiego zachowania osób starszych. - Senior ma zaufanie, jak spojrzy na człowieka i powie "proszę mnie zarejestrować". Ma do tego większe zaufanie, niż do internetu - wyjaśniła ekspertka.
Cholewińska-Szymańska odniosła się też polityki informacyjnej rządu. - O tym, szczepienia rozpoczną się w grudniu lub na początku roku, wiadomo było już we wrześniu. I od tamtej pory powinna ruszyć akcja informacyjna - stwierdziła ekspertka.
Jej zdaniem w Polsce nie ma rzetelnej, szerokiej informacji na temat szczepień zaprezentowanej w prostym stylu.
-
Francja. Nicolas Sarkozy, były prezydent, skazany. Ma iść do więzienia za korupcję i nadużycia
-
Podatek Belki do lamusa? Chce tego KO, zmian chciał Morawiecki. Dziś nie ma takich planów [WYKRES DNIA]
-
Restauracja wystąpiła w rządowym spocie, teraz się odcina. "Kompletna fikcja". PFR: dostali 843 tys. zł
-
Wiech: Chodzi o gaz, nie o klimat. Niemcy nas pchają w zielony absurd
-
Twoja lodówka A+++ od dziś ma klasę energetyczną... C. "Ma to pomóc oszczędzać"
- Szpital Narodowy w Warszawie przygotowuje się na trzecią falę. Placówka otworzy nowe moduły
- Horban radził przedsiębiorcom, by przebranżawiali się na maseczki. Teraz "po staropolsku odszczekuje"
- Prywatna firma ma zbudować hotel w kosmosie. Ze "sztuczną grawitacją". Projekt wygląda jak z filmu SF
- Będzie podwyżka 500 plus przed wyborami w 2023 roku? Ile może kosztować waloryzacja? Są dwa warianty
- Ile straciła Polska przez koronawirusa? Ekonomiści podali dokładną liczbę