Problemy AstraZeneca. Firma dostarczy mniej szczepionek na koronawirusa

AstraZeneca poinformowała, że dostarczy krajom Unii Europejskiej mniej szczepionek, niż zapowiadała. Firma w zeszłym roku podpisała umowę z Komisją Europejską na 400 mln dawek. Organy UE zostały już poinformowane o problemach.

AstraZeneca ostrzegła kraje UE, że nie zdoła zrealizować pierwotnego harmonogramu dostaw szczepionek na koronawirus. Przedstawiciele firmy poinformowali Unię Europejską o problemach podczas  piątkowego spotkania.

Dostawy będą mniejsze niż pierwotnie przewidywano ze względu na zmniejszoną wydajność w fabrykach w naszym europejskim łańcuchu dostaw

- powiedział rzecznik firmy w pisemnym oświadczeniu cytowanym przez Agencję Reutera.

Zobacz wideo Rząd zmienia kolejność szczepień. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi

Jeden z europejskich urzędników informuje, że dostawy będą znacząco mniejsze, podaje "Financial Times". Gazeta przywołuje także słowa innego urzędnika, który twierdzi, że wciąż trwają pracę nad szczegółami, ale dodaje, że jeśli chodzi o najbliższy czas, to "nie wygląda to dobrze". Rzecznik AstraZeneca powiedział także, że firma będzie dostarczać dziesiątki milionów dawek do krajów UE w lutym oraz marcu, bo cały czas zwiększa produkcje szczepionek. 

Oczekuje się, że organy Unii Europejskiej zatwierdzą zmniejszone dostawy do końca stycznia. 

AstraZeneca podpisała umowę na 400 mln dawek szczepionki

Problemy w dostawie AstraZeneci mocną dotkną kraje Unii Europejskiej. Firma bowiem już w sierpniu podpisała umowę na dostawę 400 mln dawek szczepionki. Informacje o zmniejszeniu dostaw jako pierwszy podał austriacki "Kurier", a następnie potwierdził niemiecki "Bild". Według informacji pierwszej z gazet dostawy szczepionki AstraZeneca w pierwszym kwartale w Austrii mają spaść z planowanych 2 mln, do 600 tys. dawek. 

Pandemia koronawirusa. Szczepionka przeciw COVID-19 firm Pfizer-BioNtech Dworczyk: Pfizer zmienił zasady gry. Mamy odpowiedź koncernu

AstraZeneca może mieć też problemy w związku z pożarem fabryki w Indiach. Produkowano w niej m.in. szczepionki na koronawirusa. 

Pfizer także zmniejszył dostawy

Wcześniej o zmniejszeniu dostaw szczepionek poinformował Pfizer. Firma podała, że do normalnego harmonogramu dostaw wróci 25 stycznia. Zwolnienie w dostawach spowodowane jest modernizacją linii produkcyjnej fabryki w belgijskim Puurs. Dzięki wprowadzanym zmianom Pfizer ma produkować szczepionki na koronawirusa szybciej. 

Fabryka Pfizera Oto fabryka Pfizera - to z niej miliony szczepionek trafią do Polski

Więcej o: