Kilka godzin temu przytaczając dane z oficjalnej strony internetowej rządu na temat szczepień przeciwko COVID-19 podawaliśmy, że w poniedziałek 25 stycznia do godz. 10:30 zaszczepionych zostało w Polsce 4840 osób, zaś w woj. małopolskim szczepionkę podano tylko jednej osobie. Jednak o godz. 21:00 sytuacja uległa znaczącej poprawie i liczba zaszczepionych skoczyła do rekordowego poziomu, o czym poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Wg danych z g. 21 dzisiaj zostało zaszczepionych 65 tys. osób - co jest najwyższym wynikiem do tej pory. Szczepienia realizowało blisko 2,5 tys. punktów. W sumie ponad 770 tys. zaszczepionych, z czego 75 tys. przyjęło dwie dawki - napisał Niedzielski.
W poniedziałek zaczęły się szczepienia przeciw COVID-19 osób powyżej 70. roku życia (urodzonych w 1951 roku lub wcześniej). W tym tygodniu w ramach szczepień populacyjnych zaplanowano 206 969 szczepień.
W ubiegłym tygodniu Firmy Pfizer i BioNTEch poinformowały, że musiały spowolnić dostawy szczepionek do poszczególnych krajów (w tym Polski) z powodu modernizacji jednej z fabryk, by w przyszłości zwiększyć produkcję. Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział, że Unia w sposób zdecydowany będzie domagać się przestrzegania umów i oczekuje też większej przejrzystości. - Oczekujemy, że kontrakty, na które zgodziły się firmy farmaceutyczne, zostaną zrealizowane - podkreślił.
Z krytyką wobec firmy AstraZeneca - również za opóźnienia w dostawach szczepionek przeciw koronawirusowi - wystąpiła z kolei Komisja Europejska. - Kilkugodzinne rozmowy nie przyniosły rezultatu - poinformowała na Twitterze komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides. Napisała o rozczarowaniu, braku jasności i o niewystarczających wyjaśnieniach. AstraZeneca, która w piątek ma uzyskać autoryzację w Unii i zgodę na dopuszczenie swojego preparatu na europejski rynek, już poinformowała, że nie będzie mogła dostarczyć europejskim odbiorcom wszystkich dawek w terminie.
Unijna komisarz napisała, że wraz z państwami członkowskimi zwróciła się do firmy AstraZeneca o szczegółowe zaplanowanie dostaw szczepionek i podanie dokładnego terminu ich dystrybucji do państw członkowskich. "Unijne kraje są jednomyślne - producenci szczepionek mają obowiązki wynikające z umów, których muszą przestrzegać" - dodała Stella Kyriakides. Kolejne spotkanie przedstawicieli Komisji i AstraZeneki odbędzie się w środę.
***
Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach: