Odszkodowania za powikłania po szczepionce. Fundusz Kompensacyjny ma zacząć działać w maju. Kto z niego skorzysta?

Zakończyły się konsultacje dotyczące projektu ustawy, na mocy której ma zostać powołany Fundusz Kompensacyjny dla osób z powikłaniami po szczepieniu przeciw COVID-19. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 maja 2021 roku.

Fundusz Kompensacyjny ma umożliwić pacjentom szybkie uzyskanie odszkodowania w przypadki, gdy po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 dojdzie do niepożądanych powikłań. Warunkiem uzyskania świadczenia będzie pobyt w szpitalu przez minimum 14 dni lub wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego wymagającego co najmniej obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym, lub izbie przyjęć. Odszkodowanie otrzymają te osoby, u których wystąpiło działanie niepożądane określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL).

"ChPL jest wciąż aktualizowana, dlatego o świadczenie będą mogli występować również Ci pacjenci, którzy doznają działań niepożądanych dopiero w późniejszym okresie" - czytamy na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta.

Koronawirus Adam Niedzielski: W poniedziałek zostało zaszczepionych 65 tys. osób. Rekordowy wynik

Fundusz Kompensacyjny. Odszkodowania za powikłania od 3 do 100 tys. zł

W przypadku wystąpienia powikłań poszczepiennych i spełnienia wspomnianych wyżej warunków będzie można otrzymać odszkodowanie w wysokości od 3 do 100 tys. zł. Świadczenie o najniższej wartości otrzymają osoby, w przypadku których konieczna będzie krótkotrwała obserwacja po wstrząsie anafilaktycznym. Jeśli potrzebna będzie także hospitalizacja, wysokość odszkodowania może wynieść 10 tys. zł. 

"W przypadku leczenia szpitalnego trwającego co najmniej 14 dni, wypłacona zostanie kwota od 10 do 100 tys. zł, w zależności od długości pobytu. Projekt przewiduje podwyższenie świadczenia w przypadku określonych uciążliwości związanych z hospitalizacją (np. przebycie operacji lub pobyt na oddziale intensywnej terapii), a także możliwość ubiegania się o zwrot kosztów dalszego leczenia. Łączna kwota świadczenia kompensacyjnego wyniesie nie więcej niż 100 tys. zł" - wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta.

Zgodnie z projektem osoby, które będą chciały otrzymać odszkodowanie, będą musiały złożyć odpowiedni wniosek do Biura RPP. W formie tradycyjnej lub elektronicznej. Na stronie internetowej RPP pojawi się specjalny formularz do wypełnienia przez pacjentów. O przyznawaniu świadczenia będzie decydował powołany do tego zespół, w skład którego wejdą lekarze specjaliści. W każdej sprawie dokumentacja medyczna zostanie zaopiniowana przez trzech lekarzy. Decyzja o wypłaceniu rekompensaty lub odrzuceniu wniosku zostanie wydana maksymalnie w ciągu 60 dni. Pacjenci będą mieli prawo odwołać się od decyzji Rzecznika Praw Pacjenta do sądu administracyjnego. 

Jeff Bezos Zarobki 10 najbogatszych ludzi wystarczyłyby na zakup szczepionek dla wszystkich

Więcej o: