Koronawirus. Nowe obostrzenia poznamy w czwartek. Rzecznik rządu zapowiedział konferencję

Na czwartek zaplanowano konferencję prasową dot. obostrzeń. Włądze przedstawią zasady bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywać od 1 lutego, poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.

Rozporządzenia regulujące obostrzenia stracą ważność z końcem stycznia. Restrykcje wprowadzono po świętach, 28 grudnia. Początkowo miały obowiązywać do 17 stycznia, ale rząd przedłużył je o kolejne dwa tygodnie. Jedyną zmianą w tym czasie był powrót do szkół dzieci z klas 1-3. Pozostali uczniowie wciąż uczą się w trybie zdalnym. 

Od miesiąca zatem zamknięte są galerie handlowe, siłownie, baseny i kluby fitness. W sklepach obowiązują limity klientów. Bez zmian pozostaje sytuacja gastronomii, która może jedynie wydawać posiłki na wynos. 

Zobacz wideo

Nowe obostrzenia. Co się może zmienić?

Największe szanse na otwarcie mają centra handlowe. Branża mocno naciska, a przy poprzednim luzowaniu obostrzeń, to właśnie galerie były na początku listy. W połowie grudnia wicepremier Jarosław Gowin zapowiadał, że jeśli sytuacja epidemiologiczna się nie pogorszy, centra handlowe zostaną otwarte na początku lutego.

Rząd przedłużył obostrzenia do 31 stycznia 2021 r.Przedsiębiorcy do rządu: "Żądamy pełnego otwarcia handlu w galeriach od 1 lutego"

Duże szanse są też na powrót do szkół wszystkich dzieci, nie tylko z klas 1-3, o czym niedawno mówił wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski. Minister Zdrowia Adam Niedzielski podkreślał jednak, że będzie przeciwny temu rozwiązaniu. 

Najmniejsze szanse na otwarcie mają siłownie oraz restauracje. Niedzielski mówił niedawno, że obie te branże znajdują się na końcu listy. W tym przypadku mówi się raczej dopiero o maju, gdy zostaną wyszczepione grupy najbardziej narażone na koronawirusa

Pandemia koronawirusa. Siłownia Fitness Point w galerii MM - działa w czerwonej strefie, ćwiczą tylko 'sportowcy przygotowujący się do zawodów'. Poznań, 19 października 2020Siłownie wkrótce zostaną otwarte? Sanepid daje zielone światło

Kiedy konferencja w sprawie obostrzeń?

Rzecznik rządu Piotr Muller zapowiedział, że konferencja prasowa odbędzie się w czwartek 28 stycznia. Tym samym przedsiębiorcy będą mieli trzy dni na zapoznanie się i dostosowanie do przepisów. 

Więcej o: