Maląg: Rząd planuje przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego

W czwartek w Kancelarii Premiera odbyła się konferencja prasowa z udziałem minister Marleną Maląg. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej poinformowała o planowanym przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Rząd planuje przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla dzieci do lat 8 oraz dzieci niepełnosprawne w przypadku zamknięcia szkół i innych placówek edukacyjnych, wynika z wypowiedzi minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Zobacz wideo Przedsiębiorcy czekają na decyzję ws. obostrzeń. "Plotki przerażają"

Marlena Maląg: Analizujemy sytuację w kraju

"Oczywiście, analizujemy cały czas sytuację epidemiczną w kraju i decyzje, które zostaną podjęte, a na pewno na jutrzejszym Zespole Zarządzania Kryzysowego idziemy w kierunku przedłużania tego zasiłku opiekuńczego na dzieci do lat 8 i na dzieci z niepełnosprawnością nawet do 24. roku życia w zależności od stopnia niepełnosprawności, ale oczywiście w takiej sytuacji, jeżeli placówka jest zamknięta i nie może dziecko uczęszczać do szkoły" - powiedziała Maląg w czasie konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Do kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Obecnie zasiłek ten przysługuje do 31 stycznia w przypadku niemożności zapewnienia dzieciom lub niepełnosprawnym osobom opieki ze względu na nieprzewidziane zamknięcie placówki lub konieczność wprowadzenia jej ograniczonego funkcjonowania mimo jej otwarcia (zamknięcie klasy lub oddziału) z powodu pandemii.

Możliwość przedłużenia okresu pobierania zasiłku opiekuńczego na czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków umożliwia ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Więcej o: