Niedzielski: Podjęto decyzję o zlikwidowaniu fermy norek, na której wykryto koronawirusa

Podjęto decyzję o zlikwidowaniu fermy norek koło Kartuz (Pomorskie), gdzie stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem u tych zwierząt - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że na miejscu są służby odpowiedzialne za sytuację epidemiczną, jak i sanepid.

Kolejki karetek przed portugalskimi szpitalamiPortugalia. Niemal połowa ofiar koronawirusa zmarła w styczniu

Jeżeli chodzi o sytuację na fermie norek w okolicach Trójmiasta to rzeczywiście doszło tam do zidentyfikowania w badaniu próbkowym (zakażenia SARS-CoV-2 u norek) - bo we wszystkich fermach w Polsce prowadzone są przez pion weterynaryjny takie badania. Na 20 zbadanych zwierząt na tej fermie, cztery mają dodatnie wyniki

- powiedział minister zdrowia.

Jak zaznaczył, już wcześniej pojawiały się informacje, że na tej fermie jest możliwe ryzyko zakażenia norek koronawirusem.

Zobacz wideo Bielan o szczepieniu posła Girzyńskiego: Jakaś kara musi być

Ferma norek, na której wykryto koronawirusa zostanie zlikwidowana

W tej chwili są tam wszystkie służby odpowiedzialne za sytuację epidemiczną, zarówno te z pionu weterynaryjnego, podległego ministrowi rolnictwa, jak i oczywiście jest tam sanepid, który zajmuje się właścicielami i pracownikami tej fermy

- zaznaczył Niedzielski.

Minister Zdrowia poinformował, że "została podjęta decyzja o zlikwidowaniu tej fermy".

Norki na fermie (zdjęcie ilustracyjne)Pierwszy w Polsce SARS-CoV-2 u norek. Hodowcy muszą je wybić. I protestują

Pomorski sanepid poinformował w poniedziałek PAP, że kwarantanną objęto wszystkie osoby opiekujące się zwierzętami na fermie k. Kartuz, gdzie wykryto pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u norek. Jak przekazał pomorski sanepid, będą one poddane testom na obecność patogenu. O pojawieniu się choroby u zwierząt poinformowało w niedzielę wieczorem ministerstwo rolnictwa.

Przypadki koronawirusa potwierdzono wcześniej na fermach norek w innych europejskich państwach, m.in. w Szwecji, Grecji, Holandii, Danii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech, (PAP)

Autor: Marzena Kozłowska, Magdalena Gronek, mgw/ itm/

***
Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: