Polska szczepionka na koronawirusa. Czarnek zapewnia: Pieniądze zostaną przyznane

Środki finansowe, o które naukowcy wystąpią i które mogą dać szansę na wyprodukowanie polskiej szczepionki przeciw COVID-19, będą przyznane - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Prace nad szczepionką na koronawirusa trwają również w Polsce. Nad opracowaniem specyfiku pracuje m.in. Politechnika Warszawska. Uczelnie wyższa nie otrzymała jednak rządowego grantu, który mógłby przyspieszyć cały proces.

Polska szczepionka na koronawirusa. Czarnek zapewnia, że pieniądze zostaną przyznane 

W czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek został zapytanie o sprawę - Przyczyny, dla których grant nie został przyznany - do końca nie jestem pewien czy z ministerstwa, czy z którejś agendy ministerstwa - to są przyczyny absolutnie pozamerytoryczne, formalne - powiedział szef resortu, dodając, że nie tylko Politechnika Warszawska pracuje nad polską szczepionką. 

Natomiast jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi tymi placówkami, łącznie z Politechniką Warszawską i oczywiście środki finansowe, o które uczelnie i uczeni, naukowcy wystąpią i które mogą dać szansę na wyprodukowanie polskiej szczepionki, będą przyznane.

- zadeklarował Przemysła Czarnek.

Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?

Szczepionka na koronawirusa od AstraZeneca daje 76 proc. skuteczności 

Obecnie w Europie dopuszczone do użytku są trzy szczepionki. Najnowsza została zaakceptowana przez Europejską Agencję Leków w ubiegłym tygodniu. Specyfik opracowany przez naukowców Uniwersytetu Oksfordzkiego i koncern AstraZeneca jest w 76 proc. skuteczny przez trzy miesiące po podaniu pierwszej dawki. Po drugim zastrzyku odporność na koronawirusa rośnie do ponad 82 proc. W pierwszym kwartale 2021 roku AstraZeneca dostarczy na unijny rynek  40 mln dawek szczepionki. 

PfizerPfizer oszacował wartość przychodów ze sprzedaży szczepionek w 2021 roku