Nie wszystkie kina otworzą się 12 lutego. Mamy oświadczenie sieci Helios

Zgodnie z decyzją rządu kina będą mogły wznowić działalność od 12 lutego. Mimo zluzowania obostrzeń zamknięte dla widzów pozostaną kina sieci Helios. Sceptycznie do kwestii otwarcia podchodzą także sieci Cinema City i Multikino.

Od przyszłego piątku otwarte zostaną kina, teatry, filharmonie i opery. Jak informował na konferencji premier Mateusz Morawiecki, obłożenie będzie mogło wynosić maksymalnie 50 proc. dostępnych miejsc w danym obiekcie. Minister kultury dodał, że jest to otwarcie warunkowe, na dwa tygodnie, w reżimie sanitarnym. Podczas spektakli obowiązkowe będzie noszenie maseczek. 

Nie wszystkie kina otworzą się 12 lutego

Mimo możliwości otwarcia się w kolejny piątek nie wszystkie kina planują wznowienie działalności tego dnia. Poniżej publikujemy w całości oświadczenie sieci Helios, która postanowiła nie otwierać swoich placówek 12 lutego. 

Zobacz wideo Czy widzowie wrócili do kin? Rozmowa z prezesem Heliosa [#BiznesWalczy]

"Sieć kin Helios nie otworzy swoich obiektów w połowie lutego 2021 r., pomimo rządowej decyzji o takiej możliwości. Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją - nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie. To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około czterech tygodni. 

Wiemy, że widzowie chcą wrócić do instytucji kultury, w tym zwłaszcza wybrać się na seanse do kin, co potwierdzają niedawne sondaże. Sami też bardzo chcemy powrócić do działalności po kolejnej długiej przerwie, ale musimy być przygotowani pod każdym względem i mieć pewność, że nasze wysiłki i poniesione koszty nie pójdą po raz kolejny na marne. 

Z żalem musimy podkreślić, że rząd w ogóle nie konsultował swojej decyzji z przedstawicielami naszej branży, a nasze sugestie dotyczące procesu przywracania działalności zostały zignorowane" - czytamy.

Cinema City i Multikino także sceptyczne wobec wznowienia działalności

Na stronie internetowej Cinema City pojawiło się w piątek oświadczenie, z którego wynika, że otwarcie kin popularnej sieciówki 12 lutego stoi pod znakiem zapytania. "(...) Decyzja Cinema City o ponownym otwarciu naszych placówek wymaga głębszej analizy i szczegółowego zapoznania się z nowymi wytycznymi Rządu odnośnie wyznaczonego reżimu sanitarnego. Możliwość otwarcia wszystkich kin w kraju w tym samym czasie, zbudowanie atrakcyjnego kalendarza premier, intensywnej promocji filmów oraz dopuszczalnej 50-procentowej frekwencji na sali, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości obsługi barowej, to dla nas kluczowe aspekty, które wpływają na powodzenie powrotu kin. O ewentualnym otwarciu naszych placówek poinformujemy od razu po podjęciu takiej decyzji" - podano.

W podobnym tonie wypowiedziało się na swoim fanpage'u Multikino. Jedna z największych sieci w Polsce podkreśla, że "kino w przeciwieństwie do innych branż nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia. Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji. Warunkowość otwarcia kin może jeszcze bardziej utrudnić decyzje odnośnie wprowadzenia nowych filmów w tak krótkim terminie oraz możliwego otwarcia kin" - napisano.

Więcej o: