Koronawirus. W danych z Izraela widoczny efekt szczepień. "Zaczęła się magia" [WYKRES DNIA]

Dane z Izraela - światowego lidera akcji szczepień przeciw koronawirusowi - wskazują na kilkudziesięcioprocentowy spadek liczby hospitalizacji osób w wieku 60 lat i więcej. I choć kraj jest także w czołówce światowej jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń, da się już usłyszeć ostrożne opinie, że akcja szczepień daje efekt i "zaczyna się dziać magia".

Izrael notuje wyraźny spadek liczby przypadków koronawirusa wśród osób w wieku 60 lat i więcej. W porównaniu ze stanem z połowy stycznia, obecnie liczba nowych zakażeń w tej grupie jest o blisko połowę niższa. O ponad 36 proc. spadła w tym okresie liczba hospitalizacji najstarszych osób z COVID-19, w tym o niespełna 30 proc. najcięższych przypadków.

Takie są najnowsze dane epidemiczne, regularnie publikowane przez prof. Erana Segala z Instytutu Naukowego Weizmanna w Rechowocie w Izraelu. Z zamieszczonych przez niego danych wynika, że już blisko 80 proc. osób w wieku 60 plus otrzymało dwie dawki szczepionki przeciw koronawirusowi. Gdy tydzień temu pokazywał dane o liczbie przypadków i hospitalizacji, pisał "ostrożnie mówimy, że zaczęła się magia".

Koronawirus w Izraelu zaczyna oszczędzać seniorów

Optymizmem napawa fakt, że wyraźny spadek wśród seniorów widać nie tylko w liczbie najcięższych przebiegów COVID-19, ale także tych łagodnych czy "umiarkowanych". To może sugerować, że szczepienie chroni nie tylko przed najcięższym przebiegiem choroby, ale w ogóle przed rozwinięciem się objawów wymagających hospitalizacji.

Dane z Izraela pokazują, że wyraźnie "rozjeżdżają" się trendy co do liczby wykrytych przypadków koronawirusa i hospitalizowanych osób w grupach wiekowych 0-59 lat i 60 plus. Ta druga miała priorytet w szczepieniach i widać w tym przypadku duży zjazd. W przypadku młodszych osób liczba nowych przypadków też spada, ale wolniej. Cały czas w górę idzie liczba zajętych przez te osoby szpitalnych łóżek.

Uwaga, ważna "metodologiczna" wskazówka. Na grafikach poniżej należy zwracać uwagę na skale po prawej i lewej stronie wykresu - odpowiadają one liniom pokazującym przypadki czy hospitalizacje osób w wieku 0-59 lat i od 60 lat. Przykładowo, obecnie tygodniowa suma hospitalizacji to ok. 450 osób w wieku 60 lat i więcej oraz ok. 700 w wieku 0-59 lat.

embed

Prof. Segal uważa, że wyraźny spadek liczby zakażeń i hospitalizacji wśród osób starszych to właśnie efekt szczepień, a nie trwającego lockdownu. 

Efekt wśród seniorów jest silniejszy niż wśród młodszych osób, które są szczepione w dalszej kolejności. W przypadku poprzedniego lockdownu nie widzieliśmy takiej prawidłowości

- mówi cytowany przez "Financial Times". Na dowód pokazuje na Twitterze porównanie danych z aktualnego i październikowego lockdownu. Obecnie odsetek seniorów w łącznej liczbie osób zakażonych i hospitalizowanych wyraźnie spada.

"Financial Times" opisuje także najnowsze dane z Maccabi Healthcare Services. Według nich, spośród blisko 417 tys. osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki Pfizera, po tygodniu od drugiej iniekcji zakażenie koronawirusem wykryto u 254 osób. W czterech przypadkach konieczna była hospitalizacja, w pozostałych zakażeni mieli tylko łagodne objawy. Na podstawie porównania z niezaszczepioną grupą kontrolną szacuje się, że skuteczność szczepionki wynosi ok. 91 proc. na siedem lub więcej dni po otrzymaniu drugiej dawki. 

Pandemia koronawirusa. Tłumy narciarzy - zdjęcie ilustracyjne "SZ": Polacy przypomnieli sobie sztukę kombinowania z czasów komunistycznych

Izrael mimo wszystko wciąż mocno dotknięty pandemią

W blisko 9-milionowym Izraelu podano dotychczas ponad 5,5 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Dwie dawki otrzymało ok. 20 proc. obywateli, po pierwszej jest ok. 40 proc. osób. Izrael jest światowym liderem szczepień i - m.in. ze względu na dobrą organizację oraz szeroką informatyzację systemu ochrony zdrowia - "pilotażowym" krajem dla producentów szczepionek. Udostępnia szczegółowe (zanonimizowane) dane statystyczne o osobach zaszczepionych, m.in. o ich wieku, płci czy historii chorób osób zaszczepionych oraz skutkach ubocznych i skuteczności szczepionki. 

Mimo błyskawicznych postępów w szczepieniach, Izrael nadal jest jednym z najmocniej obecnie dotkniętych pandemią krajów świata. Z danych portalu ourwordlindata.org wynika, iż więcej notowanych zakażeń w przeliczeniu na milion mieszkańców ma obecnie tylko Czarnogóra

W Izraelu od miesiąca trwa trzeci już lockdown (w ostatnią niedzielę nieco poluzowany), ale utrzymanie dyscypliny społecznej nie przychodzi już z taką łatwością jak wcześniej. To nie tylko efekt zmęczenia obywateli, ale pośrednio także optymistycznych danych dotyczących liczby szczepień (czy przypadków wśród seniorów - najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby i śmierć). Władze Izraela "winnych" skokowi liczby zakażeń na przełomie 2020 i 2021 r. widzą w nowych, bardziej zakaźnych mutacjach koronawirusa - szczególnie brytyjskiej, ale także południowoafrykańskiej.

Izrael. Tłumy na pogrzebie mimo lockdownuIzrael. 10 tysięcy osób na pogrzebie rabina. Policja bała się interweniować

Zobacz wideo Kiedy zostaną zaszczepieni nauczyciele powyżej 60. roku życia?
Więcej o: