Zaskakujący SMS od Ministerstwa Zdrowia. "Nadal chcesz się zapisać na szczepienie?"

Niektóre osoby otrzymały wiadomość SMS z zapytaniem, czy nadal chcą zapisać się na szczepienie. Portal Niebezpiecznik sprawdził, czy wiadomość nie jest kolejnym atakiem cyberprzestępców.

Od początku stycznia w Polsce odbywa się proces masowych szczepień. Od 15 stycznia rejestrować się mogą osoby, które skończyły 80 lat, natomiast od 22 stycznia 2021 osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia dla tych dwóch grup rozpoczęły się 25 stycznia.

Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?

Szczepienia na koronawirusa. Zaskakujący SMS. To kolejny atak cyberprzestępców?

Zarejestrować się na szczepienie można poprzez e-rejestrację na pacjent.gov.pl, dzwoniąc na infolinię Narodowego Programu Szczepień 989, kontaktując się bezpośrednio z wybranym przez siebie punktem lub wysyłając SMS-a pod numer 664-908-556.

W ostatnich dniach niektóre osoby otrzymały SMS-y o następującej treści: "Nadal chcesz zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19? Odpowiedz POTWIERDZAM lub skontaktuj się z numerem 989". Wiadomość została wysłana z numeru, który służył do rejestracji na szczepienia".

Instytucja rządowa odpowiada: SMS jest bezpieczny. Warto odpisać

W przeszłości cyberprzestępcy wielokrotnie wykorzystywali trwającą pandemię w celu uwiarygodnienia działań, stąd tego typu wiadomości wzbudzają naszą czujność. Jak informuje portal www.niebezpiecznik.pl (zajmujący się bezpieczeństwem w sieci), tym razem to nie atak, a numer jest poprawny. Wiadomość wynika z tego, że z jakiegoś powodu Ministerstwo Zdrowia nie odnotowało potwierdzenia chęci udziału w szczepieniu.

Wiarygodność wiadomości została potwierdzona przez instytucję rządową, mimo że na infolinii Ministerstwa Zdrowia autorzy otrzymali informację, że nie wiadomo, skąd pochodzi wiadomość. "SMS jest bezpieczny. Warto odpisać" - potwierdziła na Twitterze część Kancelarii Premiera odpowiedzialna za cyfryzację.

Więcej o: