Kiedy dalsze luzowanie obostrzeń? Premier: Kluczowy jest wskaźnik zaszczepienia

- Wraz z rosnącym wskaźnikiem zaszczepienia będziemy mogli podejmować odważniejsze decyzje w zakresie luzowania obostrzeń w tych sektorach gospodarki, które cały czas podlegają rygorom epidemicznym - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier był pytany przez dziennikarzy, jakie warunki muszą być spełnione, by doszło do poluzowania obostrzeń dla m.in. branż gastronomicznej i fitness.

Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?

Kiedy dalsze luzowanie obostrzeń? Premier: Kluczowe wskaźnik zaszczepienia

- Jest pięć takich dużych obszarów plus system szczepień: liczba zakażeń, liczba zgonów, liczba łóżek covidowych w ogóle, czy się zmniejsza, czy zajętość ich się zwiększa - akurat ostatnio ona się zmniejsza. To jest dobry sygnał na za dwa, za trzy tygodnie - ale zobaczymy. Ponadto liczba łóżek respiratorowych i ten piąty czynnik to jest sytuacja w krajach europejskich. Tutaj niepokoi nas szczególnie ten zmutowany wirus w wersji brytyjskiej i mutacja południowoafrykańska. Wszystkie te czynniki wraz z Radą Medyczną bierzemy pod uwagę - odpowiedział premier.

Do tego - mówił - dochodzi tempo szczepień, które, jak przekonywał, nie jest zależne od logistyki i dystrybucji szczepionek, która jego zdaniem działa dobrze, ale od dostępności dawek, a to reguluje umowa między KE a dostawcami szczepionek.

"I tutaj ciśniemy bardzo mocno Komisję i bardzo głośno i niemal codziennie apelujemy o to, by producenci szczepionek dostarczali jak najwięcej dawek do UE, a w ślad za tym do Polski, bo to - wraz z rosnącym wskaźnikiem zaszczepienia - (sprawi, że - red.) będziemy mogli podejmować też odważniejsze decyzje w zakresie luzowania w tych sektorach gospodarki, które jeszcze cały czas podlegają rygorom epidemicznym" - oświadczył szef rządu.

Koronawirus w Polsce. Od 12 lutego otwarte hotele, kina i infrastruktura sportowa 

Większość dotychczasowych ograniczeń, jak zakaz organizacji wesel, działalność gastronomii tylko na wynos, została ostatnio przedłużona do 28 lutego. Od ubiegłego piątku mogą być otwarte kina, teatry, muzea, filharmonie i opery, baseny i stoki narciarskie. Hotele i pensjonaty mogą udostępniać gościom połowę swoich miejsc noclegowych. (PAP, Wiktoria Nicałek).

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: