Były premier Belgii krytykuję strategię szczepień UE. "Poniosła fiasko"

Były premier Belgii, a obecnie poseł liberalnej frakcji Odnowić Europę w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt uważa, że unijna strategia szczepień przeciw Covid-19 poniosła fiasko. Polityk domaga się renegocjacji kontraktów z koncernami farmaceutycznymi.

"Po prawie dwóch miesiącach liczba szczepień w Europie jest dramatycznie niska. Średnio nie więcej niż cztery procent obywateli UE otrzymało pierwszą dawkę. W większości krajów szczepienia prawie się zatrzymały" - pisze Verhofstadt w artykule opublikowanym przez portal EUobserver.

Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?

Były premier Belgii krytycznie o strategii szczepień UE 

Europoseł zauważa jednocześnie, że ponad 75 proc. wszystkich szczepionek na świecie jest produkowanych właśnie na terytorium Wspólnoty, podobnie jak większość z prawie 200 milionów już wyprodukowanych szczepionek przeciw Covid-19. Mimo to w każdym kraju członkowskim brakuje dostaw. W USA tymczasem ok. 10 proc. populacji otrzymało już pierwszą dawkę, a w Wielkiej Brytanii - 20 proc.

Szczepionka AstraZeneca może być stosowana u osób powyżej 65. roku życia WHO: szczepionkę firmy AstraZeneca można podawać osobom po 65. roku życia

"Jak to możliwe? Moim zdaniem odpowiedź leży w umowach negocjowanych przez Europę z firmami farmaceutycznymi. Te kontrakty są bardzo niezrównoważone. Podają precyzyjne ceny i ilości, ale są słabe i niejasne w zakresie dostaw i terminów oraz oferują firmom farmaceutycznym drogi omijania zobowiązań" - wskazuje wpływowy europoseł.

"Ursula von der Leyen zasadniczo mówi, że nie zrobiliśmy nic złego, ale byliśmy trochę zbyt optymistyczni, jeśli chodzi o nasze zdolności produkcyjne w Europie. Co innego mówią nam fakty, ponieważ produkujemy zdecydowaną większość szczepionek tylko po to, aby eksportować je do innych krajów" - pisze Verhofstadt.

Zaskakujący SMS od Ministerstwa Zdrowia Szczepienie na koronawirusa. Zaskakujący SMS od Ministerstwa Zdrowia

Szczepienie na koronawirusa. Belgijski polityk proponuje "radykalną zmianę strategii".

"W krótkim okresie musimy wykorzystać siłę Unii Europejskiej do renegocjowania nieprzemyślanych kontraktów z przemysłem farmaceutycznym. A w dłuższej perspektywie należy stworzyć prawdziwą unię zdrowia z realnym budżetem, abyśmy mogli dorównać Stanom Zjednoczonym we wspieraniu rozwoju i produkcji nowych leków [...]" - postuluje eurodeputowany.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: