Kolejna szczepionka na koronawirusa wkrótce na rynku? Europejska Agencja Leków otrzymała nowy wniosek

Europejska Agencja Leków poinformowała we wtorek, że otrzymała wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionki Janssen opracowany przez firma Johnson & Johnson.

W marcu minie rok od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Jak pandemia zmieniła Wasze życie? Co straciliście, a co zyskaliście w mijającym roku? Czekamy na Wasze relacje. Na adres e-mailowy listydoredakcji@gazeta.pl możecie przesyłać zarówno pisemne wypowiedzi, jak i w formie nagrań wideo (do 20 sekund, najlepiej nagrywane w poziomie). Wasze historie zostaną wykorzystane w materiałach publikowanych w Gazeta.pl.

Jak podaje PAP, szczepionka zostanie oceniona przez Komitet Europejskiej Agencji Leków ds. Leków dla ludzi (CHMP). Opinia może być wydana do połowy marca 2021 roku. Kluczowym warunkiem jest przekazanie przez firmę wyników badań potwierdzających m.in. skuteczność szczepionki oraz jej bezpieczeństwo.

Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?

KE zaakceptowała szczepionki na koronawirusa od trzech producentów 

Jak dotąd, Komisja Europejska zatwierdziła szczepionki na koronawirusa od trzech producentów. Jako pierwsze zatwierdzone zostały specyfiki Pfizera oraz Moderny. W lutym zaakceptowano także szczepionką wyprodukowaną przez Uniwersytet Oksfordzki oraz firmę AstraZeneca. 

Szczepionka AstraZeneca może być stosowana u osób powyżej 65. roku życiaWHO: szczepionkę firmy AstraZeneca można podawać osobom po 65. roku życia

Ostatnia ze szczepionek budziła liczne wątpliwości ze względu na skuteczność ocenianą na 70 proc. Dla porównania wyprodukowane przez firmy Pfizer oraz Moderna ocenia się pod względem skuteczności na ponad 90 procent. Z tego powodu w niektórych krajach nie zdecydowano się podawać szczepionki AstraZeneca osobom starszym. 

Szczepionka na koronawirusa od firmy Johnson & Johnson. Pierwsze dostawy na początku kwietnia 

Poza firmą Johnson & Johnson nad szczepionką pracują także m.in. koncerny Novavax i CureVac. Efekty ich badań są na bieżąco weryfikowane przez Europejską Agencję Leków. Na razie nie wiadomo, kiedy szczepionka Janssen trafi do użytku. Przewodnicząca KE Ursula  von der Leyen informowała, że pierwszych dostaw preparatu Johnson & Johnson należy spodziewać się na początku kwietnia - informuje polsatnews.pl