Kwarantanna po przekroczeniu granicy - nowe zasady. Kto uniknie izolacji?

Opublikowane w poniedziałek w nocy rozporządzenie zmieniło zasady kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy. Nowe warunki dotyczą uczniów oraz osób, które zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi.
Zobacz wideo Czy ktoś jeszcze korzysta z aplikacji "Kwarantanna domowa"? Czy rząd zamierza to egzekwować?

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią koronawirusa. Nowe rozporządzenie wyznaczyło nową grupę osób, które są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Kwarantanna w Polsce po przekroczeniu granicy - nowe zasady

Kwarantanny po przekroczeniu granicy nie muszą odbywać:

  • uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę w celu umożliwienia nauki dzieciom;
  • dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz ich opiekunowie;
  • studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, osoby prowadzące działalność naukową, a także doktoranci kształcący się w Polsce lub w państwie sąsiadującym;
  • osoby, które posiadają zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19. Warunkiem jest zaszczepienie się preparatem, który został dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej.

Pozostałe osoby obowiązuje kwarantanna na dotychczasowych zasadach. Wracając do Polski zza granicy transportem zbiorowym (samolotem, pociągiem, autokarem), trzeba się poddać 10-dniowej izolacji. Nie dotyczy to osób, które wracają do kraju własnym samochodem. Od 23 stycznia zezwolono też na wykonanie testu na obecność koronawirusa na maksymalnie 48 godzin przed przekroczeniem granicy. W sytuacji, gdy wynik jest negatywny, podróżny zwalniany jest z obowiązku izolacji.

Ostatni lot z Wielkiej Brytanii do LodziPodróże w dzisiejszych czasach niemal niemożliwe

Nowe rozporządzenie uchyliło też ograniczenia dotyczące leczenia w uzdrowiskach. Osoby, które chcą skorzystać ze stacjonarnej rehabilitacji w ośrodku do tego przeznaczonym czy też z turnusu leczniczo-profilaktycznego, muszą posiadać negatywny wynik w kierunku SARS-CoV-2. Osoby takie muszą wykonać test nie wcześniej niż na sześć dni przed rozpoczęciem turnusu. Testy mają być bezpłatne. 

Wielka Brytania wprowadza obowiązkową kwarantannę w hoteluPrzymusowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii. 10 dni w hotelu

Więcej o: