Rząd zaostrzył obostrzenia w jednym województwie. Co będzie zamknięte?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej ogłosił kolejne kroki w walce z pandemią koronawirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna spowodowała, że wchodzi regionalizacji obostrzeń.

W środę 24 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 146 nowych zakażeniach koronawirusem odnotowanych na przestrzeni 24 godzin, a także kolejnych 342 zgonach. Równo siedem dni temu licznik pozytywnych wyników testów był niższy o 3 452 przypadki. Oznacza to, że III fala pandemii w dalszym ciągu się nasila.

Rząd ogłosił nowe obostrzenia. Obowiązywać będą w jednym województwie 

Od kilku dni przez media przewijała się informacja, że podczas konferencji może dojść do ogłoszenia listy regionów, w których obostrzenia z uwagi na dużą liczbę zakażeń, będą ostrzejsze. Adam Niedzielski podczas środowej konferencji potwierdził te spekulacje.

- Do tej pory wykonywaliśmy odważne kroki, jeśli chodzi o odmrażanie. [...] Musimy wykonać mały kroczek wstecz. Musimy cofnąć się o 1/16 kroku - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Nowe obostrzenia zostaną wprowadzone w województwie warmińsko-mazurskim, w którym wskaźnika zachorowań jest dużo wyższy niż w innych regionach Polski. 

- Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń. W wojewódzkie warmińsko-mazurskim wracamy do nauczania zdalnego w klasach 1-3, zamykamy hotele, galerie handlowe, kina teatry, muzea, galerie. Zamknięte będą również baseny i korty tenisowe - poinformował szef resortu. 

Nowe obostrzenia. Co z maseczkami? Wyjaśniamy

Kolejne zmiany dotyczą kwestii zasłaniania ust i nosa. Od kilku dni pojawiały się głosy, że wprowadzone zostaną rekomendacje dotyczące zmiany sposobu osłaniania twarzy w przestrzeni publicznej i niektórych przestrzeniach zamkniętych. I te informacje też się potwierdziły.

- Od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic - podreślił Adam Niedzielski. 

Zobacz wideo Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? "Nie mamy dobrego rozwiązania"
Więcej o: