Paszporty szczepień. Przywódcy UE porozmawiają o ich wykorzystaniu

W czwartek 25 lutego zaplanowano wideoszczyt Unii Europejskiej. Na zwołanym przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego spotkaniu poruszona zostanie m.in. kwestia paszportów szczepień.

Zwiększanie mocy produkcyjnych szczepionek przeciwko COVID-19, nowe mutacje wirusa, paszporty szczepień - to tematy rozpoczynającego się w czwartek wideoszczytu (początek ok. godz. 15). Przywódcy 27 krajów mają także rozmawiać o ograniczeniach wprowadzanych przez unijne kraje w związku z koronawirusem.

Michel: Kluczowa jest stabilność dostaw szczepionek do UE

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który zwołał wideoszczyt podkreślił, że stabilność dostaw szczepionek do Unii jest obecnie kluczowa i konieczne jest zwiększenie mocy produkcyjnych zwłaszcza w związku z nowymi mutacjami.

Zobacz wideo Co dalej z lotami? "Nie chcemy osiągnąć efektu całkowitego odcięcia"

- Największe wyzwanie, przed którym stoimy to przyspieszenie dostaw, tak by kraje członkowskie mogły realizować swoje kampanie szczepień. Dlatego priorytetem powinno być zwiększenie produkcji, by umowy zostały dotrzymane - mówił przed kilkoma dniami Charles Michel.

Przywódcy unijni porozmawiają o paszportach szczepień

Przywódcy mają też rozmawiać na temat paszportów szczepień, ich uznawania i wykorzystywania w całej Unii. Ograniczenia wprowadzane w związku z koronawirusem i zamykane granice przez państwa członkowskie to kolejny temat wideoszczytu. - Wyzwaniem jest utrzymanie równowagi między ograniczeniami dotyczącymi podróży a funkcjonowaniem jednolitego rynku - powiedział wczoraj jeden z wysokich rangą urzędników.

Wideoszczyt na temat koronawirusa ma się zakończyć dziś. Jutro od rana zaplanowano drugą wideokonferencję na temat bezpieczeństwa i obrony oraz południowego sąsiedztwa. Do europejskich przywódców dołączy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, by rozmawiać o współpracy Unii z Sojuszem Północnoatlantyckim. Zaplanowano również dyskusję na temat cyberataków i zagrożeń hybrydowych.

Więcej o: