Włoski wirusolog o unijnych negocjacjach ws. szczepionek: Jestem kibicem UE i chce mi się płakać

Znany włoski wirusolog profesor Roberto Burioni ostro skrytykował UE za sposób prowadzenia i efekty negocjacji w sprawie zakupu szczepionek przeciwko koronawirusowi. Jego zdaniem to "katastrofa szczepionkowa". Negocjatorce zarzucił brak przygotowania.

Burioni, który jest jednocześnie popularyzatorem wiedzy medycznej i stałym gościem programów w telewizji RAI, odniósł się na Twitterze do kłopotów z dostawą szczepionek w UE i porównał sytuację z tą w Izraelu.

Zobacz wideo Nowe szczepy koronawirusa. "To wyścig zbrojeń"

Włoski wirusolog Roberto Burioni krytykuje UE za negocjacje ws. zakupu szczepionek

Izrael zapłacił za szczepionki ponad dwa razy więcej niż Unia Europejska i ma ich pod dostatkiem. Dziękujemy UE za to, że oszczędnie gospodarowała pieniędzmi z naszych podatków unikając takiego niepotrzebnego marnotrawstwa, jak zakup szczepionki ratującej życie

- napisał z ironią w jednym z serii tweetów.

"Musimy też podziękować Niemcom, którzy zapłacili z góry, bo w przeciwnym razie zamówienie UE na szczepionki nawet by nie ruszyło, podczas gdy tysiące europejskich obywateli umierało i umiera" - zaznaczył.

Prof. Burioni ocenił: "To jest szaleństwo. Chce się płakać takiemu zagorzałemu kibicowi UE, jak ja".

"Katastrofa szczepionkowa". Czy negocjacje powinna prowadzić absolwentka szkoły tłumaczy?

W innym tweecie skrytykował dyrektor generalną ds. zdrowia w Komisji Europejskiej, Sandrę Gallinę.

"Urzędniczka, która prowadziła negocjacje UE w sprawie szczepionek, jest absolwentką szkoły tłumaczy, a ze służbą zdrowia miała do czynienia po raz pierwszy w lipcu 2020 roku. Wcześniej zajmowała się rolnictwem i rybołówstwem. To nie jest UE, jakiej chcę" - stwierdził profesor uniwersytetu San Raffaele w Mediolanie.

Zastrzegł zarazem, że nie ma nic osobiście do Galliny. "Ale biorąc pod uwagę obiektywną katastrofę szczepionkową w UE słuszne jest postawienie pytania, czy osoba z jej wykształceniem, po szkole tłumaczy to najlepszy wybór, by prowadzić negocjacje, od których zależy życie dziesiątek tysięcy osób" - zauważył Burioni.

PAP, autorzy: z Rzymu Sylwia Wysocka/sw/ap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Sczepionka na koronawirusa AstraZenecaSzef AstraZeneca dostarczy mniej szczepionek niż wynika to z umowy z UE