USA. Szczepionka firmy Johnson&Johnson zatwierdzona do użycia. W jednej dawce

Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w sobotę do stosowania w USA szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy Johnson&Johnson. To trzeci taki preparat dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych, pierwszy podawany tylko w jednej dawcę.

Nowa szczepionka znacząco zwiększy amerykańskie możliwości zwalczania pandemii, warunkowane dostawami preparatów przeciwko Covid-19. Już w najbliższym tygodniu szczepionką Johnson&Johnson będzie można zaszczepić 4 miliony Amerykanów. Do końca marca firma ma dostarczyć w USA 20 milionów dawek.

Zobacz wideo Masowe szczepienia w Wielkiej Brytanii. Jakie są efekty?

Szczepionka firmy Johnson&Johnson dopuszczona do użytku. Jaka jest jej specyfika?

Z racji tego, że szczepionka Johnson&Johnson jest jednodawkowa oznacza to, że 20 milionów Amerykanów osiągnie pełną, zapewnianą przez preparat, ochronę przeciwko Covid-19. Pozostałe dwie szczepionki stosowane w USA - Pfizera/BioNTech i Moderny - wymagają dwóch zastrzyków.

Preparat Johnson&Johnson różni od nich to, że jest relatywnie łatwy w transporcie. Nie wymaga przechowywania w tak niskich temperaturach, jak dotychczas stosowane szczepionki.

Sczepionka na koronawirusa AstraZenecaSzef AstraZeneca dostarczy mniej szczepionek niż wynika to z umowy z UE

Z badań FDA wynika, że 28 dni po podaniu, szczepionka Johnson&Johnson ma skuteczność 66 proc. w zapobieganiu umiarkowanie ciężkiego i ciężkiego przebiegu Covid-19. Żaden z zaszczepionych uczestników badania, który zachorował po 28 dniach od otrzymania preparatu, nie wymagał hospitalizacji.

- Jedna dawka sprawi, że nie będzie trzeba jechać do szpitala i nie będzie trzeba przebywać na oddziale intensywnej terapii - tłumaczył w stacji CNN doktor Paul Offit.

Co ważne, dane potwierdzają skuteczność szczepionki Johnson&Johnson w RPA, gdzie dominuje szczep B.1351, który wykazuje większą odporność. Skuteczność wyniosła 64 proc. Badanie wykazują też, że preparat przyczynia się do znacznego obniżenia transmisji wirusa, chroniąc również przed bezobjawowymi infekcjami.

Największy niepokój amerykańskich epidemiologów budzi obecnie rozprzestrzenianie się nowych wariantów Covid-19. Dlatego też apelują, by nadal zachowywać ostrożność i stosować środki bezpieczeństwa.

Jedź na wakacje, szczepionkę dostaniesz przy okazji. Nowa normalność w turystyceTurystyka szczepionkowa na świecie. Jedź na wakacje, zaszczepisz się przy okazji

USA. Kolejna szczepionka dopuszczona do użytku. Joe Biden uradowany

W piątek prezydent USA Joe Biden wyraził radość z dopuszczenia do użytku nowego preparatu. - Chociaż świętujemy dzisiejszą wiadomość, to wzywam wszystkich Amerykanów - myjcie ręce, zachowujcie wzajemny dystans i noście maseczki - przekazał w oświadczeniu. - Tak, jak mówiłem wiele razy, w trakcie rozprzestrzenienia się nowych mutacji, sytuacja może wciąż się pogorszyć - ostrzegał.

Szczepienia w USA trwają. Łączna liczba szczepień przekroczyła 70 milionów 

Władze Stanów Zjednoczonych mówią o wyścigu z czasem i liczą, że transmisję nowych, bardziej zakaźnych wariantów, uda się ograniczyć dzięki nabierającemu tempa procesowi szczepień.

W piątek w USA wykonano rekordowe ponad 2,2 miliona zastrzyków, a łączna liczba szczepień przekroczyła już 70 milionów. Wiele wskazuje, że tempo w najbliższych tygodniach jeszcze wzrośnie. Wszystkie firmy obiecują zwiększenie dostaw. Portal The Hill pisze, że "Stany Zjednoczone są na dobrej drodze do otrzymania 240 milionów dawek do końca marca, co wystarczy do zaszczepienia około 130 milionów osób".

Szczepionka Johnson&Johnson stosowana jest już od ponad tygodnia w RPA, gdzie otrzymują ją medycy. Decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie tego preparatu spodziewana jest na początku marca. (mobr/ jm/ PAP)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: