Włoska prasa: Unii Europejskiej grozi spektakularna porażka w sprawie szczepionek

UE grozi spektakularna porażka w sprawie szczepionek przeciwko koronawirusowi - pisze w poniedziałek włoski dziennik "Corriere della Sera". Jak dodaje, kraje UE szczycące się najlepszą publiczną służbą zdrowia na świecie nie są w stanie chronić swych obywateli.

W komentarzu na temat błędów Unii Europejskiej gazeta zaznacza, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania mogą pochwalić się taką liczbą osób zaszczepionych, o jakiej Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania tylko marzą.

Według dziennika można też mówić o „cudzie izraelskim”, gdzie doszło do połączenia „siły moralnej i organizacyjnej w narodzie, dla którego koncepcja wojny ze wspólnym wrogiem nie jest abstrakcyjną ideą”.

“Europa tymczasem jest ostatnia we wszystkich klasyfikacjach” w sprawie szczepionek - stwierdza gazeta. 

OsloNorwegia. Oslo zamknięte z powodu nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem

“Porażka nie jest wynikiem jednego, ale wielu błędów. Unia postawiła prawie wszystko na jedną szczepionkę - AstraZeneca, która pojawiła się znacznie później niż Pfizer i mimo pewnych zalet - bo kosztuje mniej, jest łatwiejsza w transporcie - ma mniejszą skuteczność” - dodaje „Corriere della Sera”.

Według gazety, gdy władze Niemiec to sobie uświadomiły, próbowały rozwiązać problem negocjując z Pfizerem na własną rękę. Tym samym, zaznacza, zmieniona została strategia szczepień wprowadzona przez „dwie silne kobiety kontynentu - przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i kanclerz Angelę Merkel”.

Zobacz wideo Kiedy Izrael osiągnie odporność populacyjną?

"Unia Europejska mogła otrzymać lepsze warunki"

Sama strategia według autora komentarza nie była błędna. „Działając w sposób skoordynowany i tworząc w ten sposób masę krytyczną, Unia mogła otrzymać lepsze warunki, zarówno w kwestii cen, jak i dostaw” - wskazuje.

“Ale ta strategia była oparta na dwóch przesłankach: dokonać słusznego wyboru i pozostać zjednoczonym. Niestety obu zabrakło” - ocenia włoski publicysta. 

Wielka Brytania. Premier obiecał, że wszyscy dorośli otrzymają pierwszą dawkę szczepionki do końca lipcaBingo! Wielka Brytania zaszczepiła już 20 mln osób. "Jestem absolutnie zachwycony"

Wśród błędów popełnionych przez UE wymienia to, że nie była wystarczająco elastyczna i szybka w reakcji na kryzys, a także „nie otrząsnęła się” z tradycyjnej biurokracji.

Europejska Agencja Leków spóźnia się zaś zdaniem autora komentarza z aprobatą kolejnych szczepionek. Przytacza słowa dyrektora włoskiej Agencji leków Nicoli Magriniego, według którego rosyjska szczepionka Sputnik V jest „znakomita", ale do jej aprobaty potrzebna jest decyzja polityczna.

„Rozwiązaniem nie jest zdyskredytowanie Unii; przeciwnie - chodzi o to, żeby działała lepiej, pozostała zjednoczona, potrafiła wykorzystać swoją siłę egzekwując od firm farmaceutycznych poszanowanie porozumień i udostępnienie patentów, by móc produkować szczepionki także w innych krajach” - konkluduje komentator „Corriere della Sera”.

Jak ostrzega, jeśli do jesieni nie uda się zaszczepić mieszkańców UE, można spodziewać się następnej zimy lęku i lockdownu.

„Naprawdę tego chcemy?”- pyta autor.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP) 

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: